Dnes je neděle 26.5.2024 - Svátek má Filip, zí­tra Valdemar.

Třehusk čekají máje a - Studna!

  Opravdu mladé publikum Třehusku na Velikonočních trzích v Říčanech 30. března 2024. (Autor: Ulrich Mühlenkamp, 30.3.2024)

Sotva skončil masopustní »blázinec« (letos jsme při této příležitosti hráli přesně 19x, což je v dlouhé historii kapely absolutní rekord, pravděpodobně nepřekonatelný…), začalo období velikonočních trhů. Pozvali si nás na pražské Staroměstské (2x) i Václavské (2x) náměstí, premiéru jsme si při oslavách svátků jara odbyli v Říčanech, kde jsme velkou část naší produkce měli překvapivě mladistvé publikum - viz foto v úvodu tohoto článku. Vystoupení to ale bylo všeobecně příjemné - a nejen kvůli slunečnému jarnímu počasí nebo kvůli návštěvě našich fanoušků z Německa. Stejného dojmu zřejmě nabyli i pořadatelé, kteří si nás hned »zatepla« objednali na listopadové oslavy sv. Martina. Tradičně jsme také zkraje dubna staropražskými a lidovými písničkami doprovodili zahájení sezony Muzea Výtopna ve Zdicích. Pořádně jsme se při této příležitosti na prudkém slunci opálili, někteří - třeba já - spálili…
Před námi jsou dvě »čarodějnická« vyhrávání - v pražských Modřanech i Černošicích - a následně pro nás se začátkem května začne další z obvyklých hudebních »maratonů«, tentokrát májový. Potkat se pod pentlemi nazdobenými smrky a břízami či ve společnosti krojovaných průvodů a družin můžeme v celém dolním Poberouní, resp. na Podbrdsku, ale také třeba v pražských Miškovicích, Třeboradicích i Čakovicích a ve Vinoři - viz Kde hrajeme. Kromě toho nás v květnu čeká několik »speciálních« vystoupení. To první 5. 5. v halounské hospodě U Zrzavého paviána, kde se za naší aktivní účasti bude pro TV Voyo natáčet seriálová verze morbidního příběhu Studna proslaveného slavným normalizačním seriálem Třicet případů majora Zemana. Jsme upřímně zvědaví na amosféru natáčení i na to, jak s naším výkonem bude spokojená režisérka Tereza Kopáčová. Produkce si v našem provedení »objednala« dvě a půl písničky, tak se společně nechme překvapit, kolik se jich ve výsledné podobě seriálu nakonec objeví. Benátské odpoledne, které je každoroční součástí výpravných svatojanských »vodních« slavností Navalis, se bez Třehusku v minulosti neobešlo už několikrát a - neobejde se ani letos. Tentokrát nás na náplavce u Hergetovy cihelny v Praze 1-Kampě můžete vidět/slyšet v úterý 14. 5. Poprvé od 15.20, podruhé od 17.00. Zastavte se, určitě to i tentokrát bude stát zato. A pokud rádi cestujete, nebo rádi jíte, naplánujte si na neděli 19. 5. výlet do Litomyšle. Na místním »hlavním« Smetanově náměstí se tu koná veleoblíbená Sousedská husička, tradiční vrchol Gastroslavností M. D. Rettigové. Luxusně připravenou, do zlatova opečenou pořádnou porci husy s nezbytnými »blbouny« a se zelím si ve společnosti několik stovek dalších strávníků - a Třehusku, samozřejmě - můžete tentokrát vychutnat i vy. Litovat, troufnu si říci, nebudete.
Pohodové jaro, mějte se!

 

26.4.2024   Miloslav FRÝDL   

 
 

PARTNEŘI A SPOLUPRACOVNÍCI

TOPlist