Dnes je neděle 26.5.2024 - Svátek má Filip, zí­tra Valdemar.

Třehusk

Třehusk pod hradem Karlštejnem. (Autor: Michaela FEUEREISLOVÁ, 19.3.2004)

TŘEHUSK je venkovská kapela z kraje kolem dolní Berounky, Brd a Karlštejna, která hraje převážně staropražské a lidové písničky. Název vznikl složením tří slov: TŘEbaňská Hudební Skupina – odráží se v něm skutečnost, že soubor založili muzikanti, kteří byli (s jedinou výjimkou) doma v obci Zadní Třebaň.

TŘEHUSK po celé republice i v zahraničí vystupuje od roku 1985. Hraje na tanečních zábavách, městských i rodinných oslavách, v masopustních průvodech, na festivalech, parnících, v parních vlacích, historických tramvajích, ve stylových hospodách i jinde. Ročně zvládá kolem sto dvaceti vystoupení, jeho písničky hrají rozhlasové stanice, vystupoval i v televizi. V jeho podání můžete slyšet skladby Ku Praze uhání vlak, Ručičky, nebojte se, Na Pankráci, Za vodou, Šup sem, šup tam, Po Starých zámeckých schodech, Nebudem se ženiti, Stará nebuď smutná a mnoho dalších.

TŘEHUSK nazkoušel pět autorských kabaretů, které za pět let, kdy s nimi vystupoval, zaznamenaly přes sedm desítek repríz. Nezanedbatelnou část jeho produkce tvoří vlastní repertoár, k nejčastěji hraným autorským skladbám patří My jsme doma na vodě, Račte vstoupit, Ajroplán, Frajere, pocem!, Já chodím k řece či Utopenci.

TŘEHUSK natočil šest samostatných CD: Na tý stráni na Třebání (2003), Ten Letovskej most (2005), Svinařskej zámek (2008), Všeradice, Všeradice (2010), Nikdy mně nezněly ty všeradský zvony (2013) a Když jsem přišel do Všeradic na posvícení (2015). V roce 2003 nahrál tři písničky na společné CD Letokruhy s kapelami Steamboat Stompers, Vlak na Dobříš a Notičky.

TŘEHUSK také vydal několik VHS a DVD se záznamem svých kabaretních a staropražských vystoupení: Třehusk – písničky ze staré Prahy, Třehusk za Prahou, Třehusk (nejen) na vodě, Třehusk U Fleků, Policajt, nechaj mě!, Jízda parního vlaku Zadní Třebaň – Lochovice 2001, 2004, 2005, 2006. V roce 2006 spatřilo světlo světa DVD nazvané 20 let Třehusku, na kterém je zachycen velký narozeninový koncert kapely a zároveň průřez její historií. Na podzim 2010 vznikl klip na vlastní píseň Ajroplán, v roce 2013 přibyl klip s písničkou Račte vstoupit.

TŘEHUSK od roku 2003 každoročně vystupuje v zahraničí. Dosud účinkoval, často opakovaně, v USA, ve Francii, Německu, Rumunsku, Holandsku, Itálii, Srbsku, Chorvatsku i Slovensku.

TŘEHUSK v současnosti nejčastěji hraje v tomto složení:

  • Pavla NOVÁČKOVÁ – zpěv, doprovodná kytara
  • Alexandr SKUTIL – trubka, zpěv
  • Ivan NESLER – housle, zpěv
  • Miloš CHROUST – kontrabas, zpěv
  • Ondřej NOVÁČEK – kytara, ukulele
  • Jiří VITOUŠ – valcha, speciální efekty
  • Miloslav FRÝDL – akordeon, zpěv, kapelník (724 135 824, frydl @centrum.cz)

 

 

25.11.2015   Miloslav FRÝDL   

 
 

PARTNEŘI A SPOLUPRACOVNÍCI

TOPlist