Dnes je neděle 24.9.2023 - Svátek má Jaromír, zí­tra Zlata.

Zaplněný sál zpíval Švestkový knedlíky

Krajanům v Chorvatsku Třehusk zahrál v netypické sestavě, zleva: Metoděj Hovorka, Jitka Švecová, Lidka Slavík Limpouchová, Miroslav Mihalík a Miloslav Frýdl. (Autor: Světluška PROKOPIČOVÁ, 1.7.2023)

Nabídku, jež nešla odmítnout, jsem dostala od staropražské kapely Třehusk: Zúčastnit se jako zpěvačka několika vystoupení pro krajany žijící v Chorvatsku. Měla jsem z toho docela obavy, ale písničky jsem se doučila, a tak jsme v pátek 30. 6. 2023 mohli vyjet za »dobrodružstvím«.
Do Daruvaru, města s nejpočetnějším zastoupením české menšiny v Chorvatsku, jsme dorazili kolem páté odpoledne. Ubytovali jsme se v Českém domě a už byl čas přesunout se k prvnímu vystoupení do sousední obce Dolany. Místní dobrá duše, učitelka a organizátorka krajanského života Světluška Prokopičová křtila knihu sestavenou z receptů českých babiček a prababiček. Obyvatelé vesnice dali dohromady divadelní představení o vzniku knihy, my jim k tomu podle zadání paní režisérky zahráli Nám je to jedno a Švestkový knedlíky. Aplaus byl ohromný, většina zaplněného sálu zpívala s námi. Když bylo pokřtěno, nastala velká ochutnávka všeho možného: cukroví, saláty, bábovky, perníčky, knedlíky, bramboráky, česnečka, houbovka... Fantasticky nazdobený stůl přetékal laskominami. Večer zpět do Daruvaru a hurá ještě na malou procházku městem a též na pivko i vínko, které tu mají opravdu skvělé.
V sobotu odpoledne se konala Kuchařská vitráž - přehlídka kultury a kulinářských specialit národností, jež žijí na severu Chorvatska. Nejprve jarmark, kde bylo na 20 stánků s keramikou, dečkami, figurkami ze šustí, spoustou jídla... U každého stánku jsme museli zahrát písničku na přání, všichni s námi zpívali, nádherná atmosféra. Ochutnávali jsme bramboráky, langoše, buchty, chleby se sádlem..., kluci z kapely pili Staročeško, pivo z daruvarského pivovaru založeného Čechy (nejstaršího pivovaru v Chorvatsku), já Graševinu, vynikající bílé víno.
Následovala veselá soutěž. Vždy se přihlásilo šest holek a kluků, šlehal se sníh, pilo pivo, z 20 špejlí se dělali ježci, vařečka uvázaná u pasu se strkala do lahve bez pomoci rukou, tloukl se pepř... Vše na čas a pro vítěze krásné ceny. Byla u toho obrovská legrace. Pak začal nádherný program. Vystoupily hudební, taneční i pěvecké skupiny Českých besed Dolany, Holubňák, Dežanovec, Horní Daruvar i Lipovec, Sdružení Němců a Rakušanů ze Sirače, Sdružení Maďarů z Daruvaru, Česká obec Bjelovar a samozřejmě - Třehusk. Zpívalo s námi celé hlediště, museli jsme hrát na přání. Pohled na stovky hostů v publiku byl úžasný, všichni zpívali a tleskali. Skvělý zážitek korunovaný opulentní večeří pro všechny účinkující.
V neděli dopoledne nás Světluška provedla areálem české školy v Daruvaru, viděli jsme i výstavu Tradice a zvyky Čechů v Chorvatsku. Odpoledne se pak v krásném parku pod místním zámkem konaly Dny české kultury. Opět spousta stánků s dobrotami, nádherná vystoupení mnoha souborů, včetně Třehusku. Zaplněné hlediště se náramně bavilo skoro až do deseti hodin večer. Pak večeře pro účinkující a společné zpívání v sále Českého domu. Kdo měl nějaký nástroj, přišel, nechyběl ani poslanec za českou menšinu. Hrálo se a zpívalo až rána, ti nejvytrvalejší šli na kutě ve čtyři!
Byl to suprový výlet. Poznala jsem mnoho bezva lidí, zažila neskutečně pohodovou atmosféru. Příští rok jedu znovu - tedy pokud mě kapelník Třehusku Milda Frýdl vezme. Hlavu mám plnou krásných vzpomínek, nedá se to vše vypsat. Všichni na nás byli milí a pořád nás zvali na další akce, třeba vyhlášené místní dožínky. Obrovský dík všem, hlavně Světlušce, která se o nás báječně starala.

 

7.7.2023   Jitka ŠVECOVÁ   

 
 

PARTNEŘI A SPOLUPRACOVNÍCI

TOPlist