Dnes je pondělí 25.1.2021 - Svátek má Miloš, zí­tra Zora.

Daruvar, Daruvar s Třehuskem zpívali úplně všichni

Třehusk na Kuchařské vitráři v chorvatské obci Dolany, v níž žije početná česká menšina, (Autor: ARCHIV, 6.7.2019)

Týdne české kultury v chorvatském Daruvaru se první víkend v červenci 2019 zúčastnil Třehusk. Hlavním cílem naší cesty na Balkán ale byla - stejně jako v minulých sedmi letech - sousední víska Dolany. Tamní Česká beseda totiž slavila sto let svého trvání. Několikadenní velkolepý program odstartoval v pátek 5. 7. 2019 vernisáží výstavy fotografií z historie dolanské besedy, na jejíž úvod jsme s nadšeným pěveckým doprovodem místních zahráli několik lidových písniček. Následovalo divadelní představení Maryša v podání českého ochotnického divadla z Krupky, společná večeře a - potom se až do noci zpívalo. České i moravské li dovky si notovali jak místní krajané, tak hosté z českých folklorních souborů a samozřejmě z Třehusku. Nejdéle vydrželi tradičně muzikanti z rumunského Gerníku.

Po sobotním volném dopoledni a odpoledni stráveném v místní aquaparku zahajoval Třehusk v podvečer vyhlášenou Kuchařskou vitráž. Na ní mohli návštěvníci ochutnat pikantní dobroty místních Maďarů, výtečné bramboráky a škvarkovou pomazánku ze Všeradic, domácí langoše, nebo sladkosti od Sdružení Němců a Rakušanů ze Sirače. U každého stánku vyhrával Třehusk písně na přání. Následovalo klání v netradičních disciplínách, ale nechybělo ani oblíbené pití tentokrát plechovkového, teplého piva. Pak se na pódiu střídaly folklorní soubory s dechovkami, zhruba dvacetiminutovým vstupem jsme se za nadšeného aplausu něko lika set diváků v hledišti představili i my. Zábava pokračovala opět až do rána.

Po nedělní návštěvě místních vinic a vinařů měl Třehusk naplánováno vystoupení v sousedním Daruvaru – ve městě s nejpočetnějším zastoupením české menšiny v Chorvatsku. Počasí sice Daruvarským nepřálo, celé odpoledne pršelo, přesto se stovky návštěvníků venku pod stany náramně bavily a bez větších přestávek vydržely s Třehuskem zpívat takřka tři hodiny. Vyvrcholením týdenních oslav, během nichž se ve městě promítaly české filmy a vystupovaly krajanské dechovky, byl večerní galaprogram v místním Českém domě. Předvedly se místní krajanské soubory Čechů, Němců a Rakušanů, folklorní soubor Haná z Přerova a - Třehusk. Uvedení zá ;věreč né písně Kolíne, Kolíne ovšem s místním nápěvem Daruvar, Daruvar, ještě jednou Daruvar dostalo publikum v sále doslova do varu, zpívali bez nadsázky všichni. Dvakrát jsme se museli ze zákulisí do bouřícího sálu vracet a »děkovat«! Poté se už jen při harmonice a trumpetě znovu muzicírovalo až do pozdních nočních hodin.  

 

18.7.2019   Pavla NOVÁČKOVÁ   

 
 

PARTNEŘI A SPOLUPRACOVNÍCI

TOPlist