Hlavní obrázek

Dnes je úterý 23.7.2024 - Svátek má Libor, zí­tra Kristýna.

Májka odolala vichrům, vyhrál ji Filip

NA NÁVSI. Maminku šťastného majitele májky odnesli podle tradice májovníci z hlásnotřebaňské návsi přímo na pokáceném kmeni. (Autor: Petra FRÝDLOVÁ, 25.5.2024)

V sobotu 11. května 2024 se čtyřiadvacátý ročník poberounského folklorního festivalu Staročeské máje konal hned na čtyřech místech - v Berouně, Mníšku pod Brdy, Vižině a v Hlásné Třebani.

Máj na hlásotřebaňské návsi místní hasiči vztyčili už na konci dubna a udělali to důkladně, odolala i vichrům, které Poberouní sužovaly zkraje května. Samotné oslavy se ovšem v »den D« odbývaly za místní sokolovnou. Moderátorkou odpoledne se již poněkolikáté stala Lenka Snopková a v sokolském kroji si vedla skvěle. Pódium patřilo prověřeným Notičkám a Třehusku, ale i zahraničnímu souboru, bavorské kapele Hulzstoussboum. Diváci mohli zhlédnout i sestavy nacvičené na Sokolský slet, nechyběly ani místní děti.
Po české besedy se účastníci vydali průvodem za doprovodu Třehusku  na náves, kde byla vydražena a pokácena nazdobená máj. Majitelem kytky z její špičky se stal Jakub Voborník, vítězem samotné máje Filip Klán. Oslavy hlásnotřebaňší zakončili diskotékou, na které se ti nejvytrvalejší bavili až do rána
Petra FRÝDLOVÁ, Zadní Třebaň
 

Z holek sokolek nám spadla brada, fakt...
Staročeské máje oslavující příchod jara jsou na Berounsku velmi oblíbené. V Hlásné Třebani jsme se na tuto akci, tradičně se konající v rámci poberounského folklorního festivalu, důkladně připravovali.
Děvčata z místního Sokola zasluhují obrovskou pochvalu za to, jak oslavu důkladně zorganizovala. Program byl opravdu úžasný. V 15 hodin slavnostní zahájení, žádání o právo a hned poté děti z místní školky. My jsme se ale nejvíce těšili na naše »holky« - sletové vystoupení sokolek. Fakt nám spadla brada. Hezký dres, krásné barevné  deštníky, výborný výkon. Moc hezká podívaná odměněná velkým potleskem. Pak nás pobavila německá kapela  Hulzstoussboum, veselá parta. Krásná - jako vždy - byla i česká beseda. A pak již nastoupila kapela Třehusk, která doprovodila průvod od sokolovny na náves. Zde se konala dražba májky a její kácení. Hasiči jsou šikovní, vysoký strom padl tam, kam měl. Průvod se pak vydal zpět na hřiště za sokolovnu, kde  Třehusk vyhrával až do konce slavností.  Vel-mi mne potěšilo, že po půl roce přišel s Třehuskem zahrát i zazpívat hlásnotřebaňský Ivan Nesler. My jsme se jako loni ujaly prodeje koláčků, které holky napekly. Zájem byl velký. U vedlejšího stánku se točilo pivo, víno, limonády,  grilovaly se klobásy.... Moc hezká akce, díky.
Jitka ŠVECOVÁ, Hlásná Třebaň

 

11.5.2024   Petra FRÝDLOVÁ, Jitka ŠVECOVÁ