Hlavní obrázek

Dnes je úterý 23.7.2024 - Svátek má Libor, zí­tra Kristýna.

Právo letos předávali dva starostové

CESTOU NA HRAD. Májovnice na letošních karlštejnsko-srbeckých Staročeských májích. (Autor: Vladimír KASL, 4.5.2024)
KARLŠTEJN A SRBSKO PREMIÉROVĚ USPOŘÁDALY STAROČESKÉ MÁJE SPOLEČNĚ

První květnovou sobotu 2024 se v Karlštejně konal druhý ročník Staročeských májů, také letos v rámci stejnojmenného poberounského folklorního festivalu.

Prvotní myšlenkou bylo uspořádat menší akci - májový průvod zakončený programem na nádvoří hradu. Pak nás ale napadlo spojit se se srbeckými sousedy a uspořádat máje společně. Nápad karlštejnsko-srbeckých májů byl přijat pozitivně oběma stranemi. Začali jsme s přípravami, sháněním krojů, nacvičováním vystoupení, organizací a dalšími potřebnými věcmi. Během příprav jsme se zcela nenásilně začali více poznávat, a to nejen my, ale především naše děti. Na den »D« jsme se všichni těšili a snažili se, aby se vše vydařilo, co možná nejlépe.
V sobotu 4. 5. jsme se potkali na karlštejnském nádraží, kde jsme opět společnými silami ozdobili májový vůz a odebrali se průvodem směrem k hradu. Cestou jsme se zastavili u několika domů, ozdobených májkami, kde čekala s drobným občerstvením svobodná děvčata. Na nádvoří hradu se odehrála hlavní část programu, včetně předávání práva ke konání májů z rukou karlštejnského i srbeckého starosty. V rámci programu na hradě vystoupila srbecká i karlštejnská školka, srbecká základní škola, Dvůr Sofie z Karlštejna, Pramínek z Černošic a jako překvapení na samotný závěr se předvedly mladé a ladné karlštejnské i srbecké májovnice se svým tanečkem.
Májový program pak ještě pokračoval odpoledne u karlštejnské radnice, kde byl pro děti připraven skákací hrad, zahrála skupina Hornband ZUŠ Hořovice i dudácká muzika Praštěnka. Máje tradičně uzavřela staropražská skupina Třehusk.
Byla to velice vydařená májová sobota. Chtěla bych tímto poděkovat všem, kteří se na této akci podíleli.
Marie Weberová, Karlštejn

 

5.5.2024   Marie WEBEROVÁ