Hlavní obrázek

Dnes je úterý 23.7.2024 - Svátek má Libor, zí­tra Kristýna.

Na návsi se rojily stovky lidí i maškar

Jubilejní XXXV. poberounský masopust v Zadní Třebani. (Autor: Vladimír KASL, 10.2.2024)

Pozdrav pánbůh lidičkové!
Tak jsme se v sobotu 10. února sešli v Zadní Třebani na tom našem poberounským masopustu, už popětatřicátý. Ani ve snu by mě to nenapadlo, když jsem tu před čtvrt stoletím pochodoval s mým bratrancem a velkým králem masopustu Pepíkem Jahelkou.
Sluníčko se letos vesele smálo a nazadnotřebaňské návsi se hned poránu vyrojily stovky lidí zblízka i daleka. Bodejť by ne - stánků se vším možným a kdovíažodkud tu bylo čtyřicet, zabíjačkové pochoutky voněly po celé vsi, pod stovkami cen oblíbené masopustní tomboly se prohýbaly stoly. A ten program! Třehusk, Třebasbor, Klíček, Notičky, řevnická zuška i divadelníci - dokonce i krotilelka se lvem se neplánovaně předvedli na valníku, na kterém se tradičně vše podstatné odehrávalo.
Masopustních maškar dorazilo požehnaně a já měl, jako vždy, vybrat ty nejlepší.  Jako obvykle jsem se z rozhodování šikovně vyvlíknul a jmenoval komisi. Každý komisař vybral pět svých masek, já pak jenom přidělil body, spočetl a bylo hotovo. Jen mezi námi lidičkové, zase taková sranda to nebyla, poněvadž těch masek bylo letos jak… no prostě spousta. Je mi líto všech, na které se nedostalo, ale vyhrát všichni prostě ne a nemohou.
Páté místo získala společná maska Dominy z Vižiny. To zavádějící pojmenování bylo dáno znaky domina, které měla každá z dam na sobě. Pro čtvrté místo z Řevnic doputoval velbloud. Kuchtička Jitka Švecová sice tvrdila, že je to lama, ale věřte mi, byl to – velbloud! Bronzovou pozici si vybojovaly Květinové děti let šedesátých v podání manželů Zavadilových a přátel. Stříbrní byli skřítkové několika generací Tučků a pro letošní titul Krále masopustu - Cenu Josefa Jahelky si podle počtu bodů s přehledem dojela horská dráha zadnotřebaňských fotbalistů. Komise pak ještě ocenina i jednu dětskou masku - tři prasátka.
Překvapením byla odměna pro obětavou organizátorku Emu Milušku Malou, která masopusty ve Třebani spoluorganizuje od samého začátku.
Pak už vyrazil na šestihodinovou obchůzku obcí průvod a letos byl tedy pořádně dlouhatánský. Skvostné pohoštění připravilo přesně čtyřicet jedna domácností zadnotřebaňských a jedna hlásnotřebaňská k tomu.
Moc a moc děkujeme všem, Aleně i Slávkovi Konvalinkovým z druhého břehu Berounky zvlášť. Výsledky soutěže o nejlepší masopustní občerstvení zveřejníme příště.
A protože toho mnozí ještě ani večer neměli dost, tečku za sobotním masopustním blázněním zase po letech obstarala tancovačka. Bezmála stovka lidí se za doprovodu výborně šlapající kapely Uvidíme bavila až do půlnoci. Josef krajánek KOZÁK, Vosůvek, (mif)

 

12.2.2024   Josef KOZÁK, Miloslav FRÝDL