Hlavní obrázek

Dnes je neděle 23.6.2024 - Svátek má Zdeňka, zí­tra Jan.

Na máje dorazí Poláci, Moraváci i Němci

BRŇÁCI. Slovácký krúžek na Staročeské máje dorazí z Brna. Těšit se na něj mohou diváci v Mokropsech. (Autor: ARCHIV, 23.3.2023)
NEJVĚTŠÍ STŘEDOČESKÁ PŘEDHLÍDKA FOLKLORU SE BUDE KONAT NA DEVÍTI MÍSTECH NAŠEHO KRAJE

Masopust skončil, na dohled jsou Staročeské máje. Třiadvacátý ročník největší přehlídky folkloru ve středních Čechách se bude konat všechny květnové víkendy na devíti místech poberounského a podbrdského kraje.

Největší hvězdy letošního poberounského folklorního festivalu Staročeské máje dorazí ze zahraničí a - z Moravy. Tanečníci, zpěváci i muzikati souboru Leśne Echo přijedou do Berouna z polského města Brzeg. Během soboty 13. 5. se na náměstí J. Barranda představí hned dvakrát a ještě si možná stihnou »odskočit« na náves do nedalekých Vinařic. Na obou místech také zahraje nefalšovaný bavorský šraml Die Z’s z hornofalckého Weidingu.
Slovácký krúžek na Staročeských májích vystupoval už několikrát. Ovšem z Prahy - ten originál moravský, z Brna, dorazí letos poprvé. Představí se v neděli 14. 5. pod májkou na náměstí v Mokropsech. Diváci kromě něj a dalších českých souborů budou moci obdivovat také umění běloruské taneční družiny Aksamit.

Souborů na letošním poberounském folklorním festivalu přivítáme čtyři desítky. Nebudou chybět stálice: Vonička, Kamýček, Praštěnka, Rokytka, Lučinka, Elčovická dudácká muzika, Mateník..., ani nováčci - kromě zmíněných zahraničních hostů třeba soubor Borůvky z Rakovníka, po mnoha letech se z »Ladových« Hrusic vrátí soubor Mikeš. Samozřejmě vystoupí domácí Notičky, Proměny, Pramínek, Třebasbor či Třehusk, děti ze škol i školek, tančit se bude beseda, česká i moravská, těšit se můžete na jarmarky, pobožnosti, krojované průvody, žádání o právo...  

Kdy a kde se koná folklorní festival

+ SVINAŘE, 6. května
+ KARLŠTEJN, 6. května
+ BEROUN, 13. května
+ HLÁSNÁ TŘEBAŇ, 13. května
+ VINAŘICE, 13. května
+ MOKROPSY, 14. května
+ ZADNÍ TŘEBAŇ, 20. května
+ VŠERADICE, 20 května
+ VIŽINA, 27. května

 Plakát ke stažení 6. - 13. 5. 2023

 Plakát ke stažení 14. - 27. 5. 2023

 

 

 

23.3.2023   Miloslav FRÝDL