Hlavní obrázek

Dnes je sobota 9.12.2023 - Svátek má Vratislav, zí­tra Julie.

Maškary mají sraz na Poberounském masopustu

Masopust v Zadní Třebani. Autor: Archiv Středočeské centrály cestovního ruchu (Autor: Archiv, 26.2.2022)
TRADIČNÍ AKCE SE V ZADNÍ TŘEBANI BUDE KONAT V SOBOTU 18. ÚNORA, POČTYŘIATŘICÁTÉ

 Třiačtyřicet let už se v novodobé historii Zadní Třebaně na Berounsku koná vyhlášený Poberounský masopust. Nepřetržitě - maškary malebnou obcí na pravém břehu řeky Berounky obcházely i v časech nejtvrdšího covidového lockdownu. Letos se snad žádných omezení bát nemusíme, program se zase chystá v plné parádě - s muzikanty, tanečníky, divadlem, stylovým jarmarkem i oblíbenýmu zabíjačkovými pochoutkami. A nedělním dětským karnevalem.

Program Poberounského masopustu, který patří mezi největší akce svého druhu v celém Středočeském kraji, začne poslední masopustní sobotu, tj. 18. února, na návsi v Zadní Třebani od 8.00 stylovým staročeským jarmarkem. Kromě výrobků řemeslníků budou k dostání preclíky, perníky, koláče, trdla, sýry, pečené maso, medovina… A koblihy, symbol masopustu - samozřejmě. Prodejců doslova z celé republiky se přihlásily tři desítky. Děti se budou moci svézt na koních, dospělé určitě potěší tradiční zabíjačkové pochoutky či bohatá masopustní tombola.

Počínaje 10.00 hodin se na improvizovaném jevišti v podobě valníku představí:

- staropražská kapela Třehusk

- dětská lidová muzika Notičky

- taneční skupina Proměny

- pěvecký Třebasbor

- ochotníci z osovského spolku KOS s masopustní fraškou

Nakonec bude symbolicky pochován Masopust a oceněny ty nejnápaditější maškary. K účasti v soutěži o nejhezčí či nejoriginálnější převlek jsou samozřejmě zváni všichni, místní i přespolní. Poté se vydá na obchůzku obcí průvod v čele s kapelou a kvartetem »hlavních« postav: medvědem, medvědářem, policajtem i Masopustem-Bakchem. Všichni budou ochutnávat koblihy, škvarkové placky, uzené maso, pálenku a další dobroty které pro ně připraví místní hospodyňky a hospodáři. V roce 2020 pohoštění průvodu nabídlo rekordních 45 (!) domácností, loni, po covidu, jich bylo osmatřicet. Uvidíme, jak štědří a pohostinní budou Zadnotřebaňští letos.

Po skončení průvodu (cca od 19.30) se ještě ve Společenském domě v Zadní Třebani bude konat sousedské posezení s muzikou.

Následující den, tj. v neděli 19. února, masopustní oslavy vyvrcholí DĚTSKÝM KARNEVALEM. Od 14.00 ve Společenském domě Zadní Třebaň malé návštěvník čeká masopustní tombola, hry, soutěže i spousta cen. Těch nejhodnotnějších se dočkají nejoriginálnější masky. O muziku se postará staropražská kapela Třehusk a DJ Sunny.

Další info na masopust.nasenoviny.net

 

 

11.1.2023   Miloslav FRÝDL