Hlavní obrázek

Dnes je sobota 20.7.2019 - Svátek má Ilja, zí­tra Vítězslav.

Svatý Petr musí svíčkovou omáčku milovat

MISTŘI SVÍČKOVÉ. Vítězní kuchaři spolu s porotci. (Autor: Jiří GEISSLER, 26.10.2018)

Pátý ročník Festivalu svíčkové omáčky se za krásného, slunečného počasí konal 13. října v Dobřichovicích. Kolem druhé odpolední zaplnily nádvoří místního zámku stovky lidí, kteří se přišli podívat na klání kuchařů amatérů i profesionálů.

Někteří z nich se ovšem i aktivně zapojili, protože se jim v předprodeji podařilo včas zakoupit degustační pásky. Pátý ročník a pátá krásná sobota: svatý Petr musí svíčkovou omáčku milovat. Sluníčko a teplo provází festival od jeho vzniku.

Pořadatelé letos louskali složité organizační oříšky. Zprvu museli odmítnout řadu zájemců, aby na poslední chvíli sháněli nové soutěžící, protože - ti zapsaní se totiž houfem začali omlouvat. Místo tradičních 16 nakonec soutěžilo jen 13 omáček, včetně na poslední chvíli uvařené omáčky mojí. Ve čtvrtek ráno už bylo definitivně jasné, že nahlášení účastníci nepřijdou, a tak jsem přivezl ze řevnické masny špalík květové špičky, tašku kořenové zeleniny a jal se vařit. Svíčkový festival před léty vlastně vznikl z mé hospodské furiantské sázky. Dostal jsem tehdy na frak a tak, tak nebyl poslední.

Od té doby jsem se do té omáčky moc nepouštěl, až letos. Soutěž se konala dle již zaběhlého scénáře. Ve 14 hodin ji odstartoval starosta Petr Hampl a veřejní ochutnávači i odborná porota začali plnit své úkoly. Vpodvečer bylo jasno a - nečekané problémy na světě. Starosta nejen soutěž zahájil, ale také při přebírání vzorků určoval jejich startovní čísla a tedy jediný věděl, jaký kuchař se pod tím kterým číslem skrývá. U pořadatelského stolku bylo vidět, které vzorky se umístnily, ale nikdo nevěděl, kdo je jejich autorem.

Potíž nastala u vzorku č. 13, který odborná porota, letos v čele se známou herečkou, kuchařkou a moderátorkou Ivou Hüttnerovou, jednoznačně označila za ten nejvydařenější. Poté, co starosta položil na stůl seznam se startovními pozicemi, ukázalo se, že třináctku připravil jako nouzový záskok hlavní organizátor, že by si tedy měl dojít pro cenu, a tu si udělit sám sobě. Tedy v podstatě nemyslitelná věc. Vzorek byl proto obratem označen za nesoutěžní a pořadí ostatních se posunulo o jeden stupínek směrem nahoru.

Veřejní ochutnávači ocenili nejvíce následující účastníky. Bronzovou medaili získal Lukáš Gragoun - restaurace Chalupa, druhý skončil Tomáš Krpec - Jez Dobré naděje a vítězem se stal Pavel Macák, jehož pokrmy můžete ve všední dny konzumovat v rychlém občerstvení v budově dobřichovického COOP.

Pořadí určené odbornou porotou, po té již zmíněné úpravě, bylo následující - třetí místo Tomáš Březina - Panská zahrada, druhé místo Střední škola hotelnictví a gastronomie Klánovice a první místo Jez Dobré naděje - Tomáš Krpec. Zřejmě jedna z posledních venkovních akcí je za námi, léto je definitivně pryč a už pomalu můžeme začít přemýšlet o vánočních dárcích. Je třeba poděkovat všem, kdo s organizací a přípravami pomohli. Za finanční pomoc pak zejména Krajskému úřadu Středočeského kraje a městu Dobřichovice. A protože nedávné komunální volby potvrdily u nás názorovou i personální kontinuitu ve vedení města, můžeme se těšit na další příjemné sportovní i společenské akce a jejich podporu také napřesrok.

 

26.10.2018   Jiří GEISSLER    Vyšlo v NN 21/2018