Hlavní obrázek

Dnes je středa 19.6.2019 - Svátek má Leoš, zí­tra Květa.

Spadané stromy, voda ve sklepě, utržený býk

BOUŘE FABIENNE SE PROHNALA I NAŠÍM KRAJEM

Poberouní - Fabienne. Bouře s tímto názvem se v noci z 23. na 24. září přehnala Českem a napáchala obrovském škody. I v Poberouní a na Podbrdsku.

Desítky tisíc domácností bez elektřiny, zastavený provoz na několika železničních tratích, komplikace v silniční dopravě, tři sta tisíc polámaných stromů. A také několik zraněných. To je účet, který Česku »vystavila« meteorology dlouho dopředu avizovaná noční bouře Fabienne.

Spoustu práce přidělala hlavně energetikům, železničářům a - hasičům. Také v našem kraji.

„Hned v neděli večer, kolem deváté, jsme po silném dešti vyjížděli k zatopené garáži a sklepu do Letů,” uvedl řevnický profesionální hasič Pavel Vintera.

„Vodu dosahující do přibližně půlmetrové výšky jsme z objektu dostávali pomocí kalového čerpadla,” dodal s tím, že na záchranné akci se podíleli i letovští dobrovolní hasiči.

Hned druhý den ráno byli řevničtí profesionálové voláni k vyvrácenému patnáctimetrovému stromu do Zadní Třebaně.

„Silný vítr jej shodil na cestu a plot. Rozřezali jsme ho a odstranili z ulice,” sdělil Vintera a doplnil, že další stromy popadaly v místech, kde nepředstavovaly ohrožení a majitelé je odklidili sami.

Hodně výjezdů po vichřici měla také zasahová jednotka dobrovolných hasičů z Litně. Stromy a větve odstraňovala u Korna, Měňan, Leče i Bykoše. U Tobolky hasiči odchytávali býka, který utekl z ohrady.

 

8.10.2018   Miloslav FRÝDL    Vyšlo v NN 20/2018