Hlavní obrázek

Dnes je čtvrtek 21.2.2019 - Svátek má Lenka, zí­tra Petr.

Kraj žaluje zastupitele Michaela Pánka

NEPŘÍTEL KRAJE. Bývalý starosta Dobřichovic, krajský zastupitel Michael Pánek, na kterého Středočeský kraj podal trestní oznámení. (Autor: ARCHIV, 2.2.2018)
„JE TO POMSTA ZA TO, ŽE JSEM UPOZORNIL NA OBROVSKOU ŠKODU,” REAGUJE BÝVALÝ STAROSTA DOBŘICHOVIC

Dobřichovice, Praha - Středočeský zastupitel a bývalý starosta Dobřichovic Michael Pánek čelí trestnímu oznámení krajského úřadu. Údajně chtěl ovlivnit zakázku na audit v krajské správě silnic ve prospěch jedné z auditorských firem. Mstí se mi! reaguje Pánek.

Michael Pánek (ODS), ještě nedávno předseda Finančního výboru Středočeského kraje, upozornil před časem vedení hejtmanství, že Středočeský kraj přichází při opravách silnic o stamiliony. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) nechala vypsat zakázku na audit v Krajské správě a údržbě silnic (KSÚS). V listopadu ANO vypovědělo koaliční smlouvu a do rady přibralo namísto zástupců ODS i Starostů sociální demokraty. Tím se z Pánka stal opoziční zastupitel. Nyní na něj krajská rada podala trestní oznámení - údajne chtěl zakázku na audit ovlivnit ve prospěch jedné z auditorských firem.

Michael Pánek poskytl NN obsáhlé vyjádření.

„Trestní oznámení podané Středočeským krajem je pomstou za to, že jsem poukázal na škodu 670 milionů v KSÚS a snažil se překazit snahy zamést to jen tak pod koberec.

Vyžadoval jsem forenzní, tedy vyšetřovací audit. Obyčejný audit, který kraj nyní zadal, kontroluje jen například zda nějaká soutěž obsahuje čestné prohlášení. Forenzní audit zkontroluje, zda je toto čestné prohlášení opravdu pravdivé.

Dále jsem chtěl, aby byli vyzváni do soutěže o audit jen členové tzv. velké auditorské čtyřky, u kterých je záruka, že nebudou přizpůsobovat závěry auditu podle přání zadavatele.

 

Tady je škoda za 670 milionů a hejtmanka Jermanová (ANO) i radní Petrtýl (ANO) místo, aby byli rádi, že jsem jako předseda Finančního výboru odvedl dobrou práci, vymysleli báchorku, že jsem si chtěl přivydělat na zakázce za 450 000 korun.

(Nevím, kolik se dává případná provize, ale pokud třeba deset procent, tak je to 45 000 Kč), a tím chtějí zakrýt skutečnost, že poměry v KSÚS jim takto vyhovují a nechtějí je vyšetřit.

Profesionální podvod

Další souvislost je s mým požadavkem jako člena Výboru Regionální rady na to, aby byly prověřeny auditem všechny dotace z ROP (je to objem peněz přibližně 15 miliard), poskytnuté firmám s anonymními vlastníky a firmám napojeným na Agrofert. Farma Čapí hnízdo byla jednou z firem, která čerpala z tohoto programu, a byla to firma s anonymními vlastníky. Protože dle zprávy Evropského Úřadu pro boj proti podvodům OLAF, kterou jsem podrobně prostudoval, byl tento podvod spáchán velmi profesionálně, obávám se, že takovýchto podvodů mohlo být ze strany Agrofetru spácháno více. Proto jsem požadoval jejich prošetření.

Trestní oznámení bylo podáno přesně den poté, co jsem požadavek prověření dotací na zasedání Výboru přednesl.”

 

3.2.2018   Miloslav FRÝDL    Vyšlo v NN 2/2018