Hlavní obrázek

Dnes je čtvrtek 16.8.2018 - Svátek má Jáchym, zí­tra Petra.

Hasiči jsou aktivní, jen divadlo hrát nechtějí

OSLAVY. Liteňští hasiči a hasičky při oslavách 140. výročí založení jejich dobrovolného sboru. (Autor: ARCHIV, 6.10.2017)
LITEŇSKÝ SBOR DOBROVOLNÝCH HASIČŮ V SOBOTU 9. ZÁŘÍ OSLAVIL 140. VÝROČÍ SVÉHO ZALOŽENÍ

Liteň - Letošní rok byl a je pro liteňské hasiče opravdu významný. Nejenže nám v garážích zaparkovala nová cisterna Tatra 815-7, také jsme oslavili 140 let od založení sboru dobrovolných hasičů v Litni.

Sbor byl založen v roce 1877 a od té doby prošel velkým vývojem. Díky usilovné práci našich členů se dnes můžeme pyšnit bohatou historií a spoustou úspěchů SDH Liteň. Kromě hašení požárů hráli hasiči divadlo, pomáhali s nejrůznějšími akcemi v obci i mimo ni. Stejně tak je tomu dnes. Jen do toho hraní divadla se nikomu moc nechce. Zato v zásahové činnosti je jednotka aktivní. Hasiči dnes mají moderní vybavení, které ochrání je samotné a zkvalitní i průběh a rychlost efektivního zásahu.

Současné i dochované historické vybavení si mohli návštěvníci prohlédnout v sobotu 9. září na nádvoří zámku Liteň, kde se uskutečnila oslava zmíněného výročí. Byla připravena expozice novodobé i historické techniky. Kromě menších exponátů zaujali koňské stříkačky od SDH Řevnice a SDH Koněprusy. Bylo připraveno přes tisíc fotografii, které zdokumentovaly činnost hasičů za poslední roky. Kromě hasičské techniky přijeli zdravotníci se sanitkou a policisté s motorkou a dvěma vozidly. Nejvíce zaujala neprůstřelná vesta, zbraně a nová policejní octavia.

Zahajovací nástup byl opravdu slavnostní. Aktivní členové SDH Liteň nastoupili v uniformách slavnostních i historických. Děti v úplně nových hasičských oblečcích. Velitel SDH Liteň přivítal přítomné a stručně shrnul celou historii i vývoj sboru. Slovo si vzala také starostka městyse Liteň, která darovala sboru pamětní stuhu k jejich praporu. Zástupce OSH Beroun, pan Špaček, se rovněž připojil s darem. Starosta SDH Liteň s čestnou jednotkou převzali od starosty Krajského sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Oldřicha Laciny Čestný prapor republikového sdružení hasičů, který byl našemu sboru propůjčen nejvyšším výkonným výborem Sdružení hasičů ČMS za dlouhodobé úspěchy při plnění úkolů dobrovolného hasičstva.

Blahopřál i senátor Jiří Oberfalzer a mnoho zástupců sborů. Na závěr dostali liteňští hasiči od kamarádů z Řevnic darem soudek piva. Poté následovala ukázka s historickou technikou. SDH Liteň oprášila motorovou stříkačku R. A. Smekal Slatiňany z roku 1935 a SDH Řevnice předvedli červenou koňskou stříkačku. Své dovednosti předvedly i liteňské děti, když divákům ukázaly požární útok.

Bohužel jsme dostali tři dny před akcí informaci, že se k nám nemohou dostavit služební policejní koně kvůli zásahovému nasazení v Praze. Místo nich nám svoji činnost předvedlo družstvo psovodů SDH Liteň.

Zapojili se i profesionální hasiči z Řevnic, kteří společně se ZZS ASČR předvedli návštěvníkům ukázku vyproštění osoby z havarovaného vozidla. Nejvíce se asi návštěvníci těšili na ukázku místní jednotky se svojí novou tatrou. Hasiči předvedli zásah vysokotlakým proudem a pěnou na hořící automobil. Zastříkat si poté mohly i děti.

Nechyběly ani hry a soutěže pro děti i dospělé. Děti se zabavily v dílničkách Domečku Hořovice, dospělci zase v soutěžích v pití, pojídání a házení sudem. Během dne zahrály rockové kapely Medea a Beat sister´s. Nechyběla ani večerní ohnivá show.

To už hrála kapela Rampa, která vydržela na pódiu až do pozdních nočních hodin. Věříme, že se návštěvníkům akce líbila a všichni odcházeli spokojeni. Stálo nás to hodně úsilí a energie, ale stálo to za to. Bez pomoci přátel a podporovatelů bychom to tak velkolepě nezvládli. Děkujeme za podporu Středočeskému kraji, městysi Liteň, panu Durasovi, manželům Leidlovým, nadaci Letorosty senátora J. Oberfalzera, řeznictví pana Alferyho, panu Eliáškovi z Leče, který nám k výročí věnoval velký gril, účinkujícím, liteňským hasičům a hlavně všem návštěvníkům, bez kterých by tohle vše nešlo uspořádat.

 

 

7.10.2017   Jiří HRÁCH    Vyšlo v NN 19/2017