Hlavní obrázek

Dnes je sobota 20.7.2019 - Svátek má Ilja, zí­tra Vítězslav.

Ve Všenorech bylo otevřeno Centrum Mariny Cvětajevové

ZAHRÁL STIVÍN. Otevření všenorského Centra M. Cvětajevové se zúčastnil také flétnista Jiří Stivín. (Autor: Simona ŠNAJPERKOVÁ, 9.12.2016)
VÝZNAMNÁ BÁSNÍŘKA UTEKLA Z RUSKA PŘED REVOLUCÍ A ŽILA U BEROUNKY

Od listopadu je možné ve Všenorech navštívit Centrum Mariny Cvětajevové. Významná ruská básnířka zde na pozvání prezidenta Masaryka, stejně jako řada dalších ruských emigrantů, žila po útěku před revolucí v Rusku na začátku 20. století. Centrum, které najdete v budově obecního úřadu, je přístupné v otevíracích hodinách všenorské knihovny: pondělí 16-19, středa 14-19, sobota 9-12 hodin.

Za vznikem Centra v prostorách Informačního centra Berounka, patřícího ke všenorské knihovně, stojí Galina Vaněčková, literární vědkyně a autorka knih o Cvětajevové, předsedkyně nyní již zaniklé Společnosti Mariny Cvětajevové. Bylo nutno řešit uspořádání malé místnosti. Úspěšně si s tím poradil ředitel Centra moderního umění DOX Leoš Válka. Navrhl vkusné a praktické uspořádání expozice na pouhých 10 m2. Na vyvýšených policích jsou uloženy knihy, které psala básnířka, jejich překlady, knihy o básnířce, knihy, které milovala. Na zavěšených panelech se promítá život Cvětajevové od narození do jejího smutného konce. Má zde i svůj psací stůl.

Ve dnech 3. a 5. 11. se konala dvě slavnostní otevření Centra. Bohatý program plný recitace a hudby byl zakončen zasazením červené jeřabiny, oblíbeného stromu básnířky. Návštěvníci mohli ochutnat bliny s různou náplní, včetně pravé ořechové marmelády.

Posláním Centra, jehož vznik podpořily nejen významné české a zahraniční instituce, ale hlavně vedení obce Všenory, bude interpretace tvorby této básnířky i dalších básníků z celého světa.

Centrum je významnou součástí všenorské knihovny, o což se nejvíc zasloužila zdejší dlouholetá knihovnice a kronikářka Alena Sahánková, která stojí rovněž za vznikem Informačního centra Berounka. Cvětajevová v roce 1924 pár měsíců pobývala i v někdejších Dolních Mokropsech.

 

 

11.12.2016   Simona KYSILKOVÁ - ŠNAJPERKOVÁ    Vyšlo v NN 24/2016