Hlavní obrázek

Dnes je sobota 20.7.2019 - Svátek má Ilja, zí­tra Vítězslav.

Záchranáři si pořídili bojové vozidlo pěchoty

BVP, neboli bojové vozidlo pěchoty 2 AMB S, rozšířilo v minulých dnech vozový park řevnických záchranářů. (Autor: Bořek BULÍČEK, 25.2.2016)

Řevnice - BVP, neboli bojové vozidlo pěchoty 2 AMB S, rozšířilo v minulých dnech vozový park řevnických záchranářů.

„Pořídili jsme si ho za peníze získané z prodeje soupravy Tatra 815 a Volvo BV 202, ne z peněz daňových poplatníků ani z dotací - žádné nedostáváme,” vzkazuje ředitel záchranky Bořek Bulíček kritikům.

»Bévépéčko« je v sanitní úpravě a zvládne převézt tři ležící nebo dva ležící a čtyři sedící pacienty.

„Má úžasné jízdní vlastnosti v terénu, umí plavat,” rozplývá se Bulíček a doplňuje technické parametry: váha 13 tun, délka 7 metrů, motor UD 20 o výkonu bezmála 300 koní, spotřeba od 70 do 150 litrů nafty na 100 km.

„Někomu se to zdá hodně, ale určitě nebudeme jezdit denně,” tvrdí ředitel. BVP je určeno k převozům pacientů, záchranářů, hasičů, policistů aj. zejména při živelních katastrofách. Je možné ho také využít ve spolupráci s hasiči při vyprošťování havarovaných velkých vozidel.

„BVP nahradilo naše menší BV 202, které mělo gumové pásy a nemělo pancíř, což ho znevýhodňovalo při velkých požárech či výbuších,” sdělil Bulíček.

„S úpravou nákladního vozu Scania R 124 400, které zajišťuje rychlou přepravu i složení a naložení BVP, velmi pomohlo ZD Mořina,” dodal s tím, že zájemci si budou moci novou techniku prohlédnout 1. května na řevnickém majálesu.

Další únorovou novinkou řevnické záchranky je detektor na zjištění přítomnosti oxidu uhelnatého.

„Plynové kotle, průtokové ohřívače vody nebo propanbutanové topení bývají zdrojem CO. Příznaky otravy jsou různé od bolesti hlavy, přes slabost, zvracení, dvojité vidění, závrať až po zástavu oběhu vedoucí k smrti,” popsal Bulíček.

„Pokud přístroj upozorní posádku při vstupu do objektu na přítomnost CO, ochrání ji to před otravou a může pak poskytnout kvalitní ošetření. Současně zabrání v otravě i dalším osobám, které se vyskytují v té době na místě zásahu,” uzavřel ředitel záchranky.

 

26.2.2016   Miloslav FRÝDL    Vyšlo v NN 4/2016