Hlavní obrázek

Dnes je sobota 20.7.2019 - Svátek má Ilja, zí­tra Vítězslav.

Představení bylo okořeněno vtipy opravdu vtipnými...

NA SCÉNĚ. Část protagonistů divadelního kusu Kdyby tady bylo pivo. (Autor: Marie PLECITÁ, 5.2.2016)

„Neřekneme vám přesně, kdy se příběh odehrává. I skutečnosti a události, o kterých se zde hovoří, jsou nějaké zmatené. Jen místo se zdá na první pohled nezpochybnitelné - hospoda. Ale ani to nemusí být nutně pravda, neboť jak praví toltécký šaman: Nevytvářejte si domněnky, všechno může být nakonec úplně jinak...”

Tak začíná nová hra Kdyby tady bylo pivo, kterou 16. 1. uvedlo osovské Divadlo ze stodoly před zaplněným sálem v bývalém hostinci U Kafků ve Skřipli. Hru napsal Josef Kozák, který má také největší podíl na jejím uskutečnění. Se svými kolegy herci ji začal oživovat loňského jara, naplno se do zkoušení pustili v září a za necelé čtyři měsíce mohla být premiéra. Jedná se o svěží zábavné dílo, kde se u společného stolu setkávají roztodivné postavy (indián, žid, pastor, námořník, sedlák, šaman...), které houževnatě lpějí na svém: tu na judaismu, tu na křesťanství či toltéckých čtyřech dohodách. Hlavní dějová linka je jednoduchá: mladý kovboj miluje dceru sedláka Jíry, ale ten jejich lásce nepřeje, nicméně, nakonec jim dá požehnání. Přesto je pointa velice nečekaná...

Úsměvná hra je prokládána hudbou a písněmi, jejichž texty napsali Pavel Čaboun, Jiří Hála a Josef Kozák, hudba je zčásti převzatá, zčásti dílem opět P. Čabouna, který je pro divadlo nejen hereckým objevem, ale také pomocníkem. Jeho dílem je technika a hraje i na několik hudebních nástrojů. S ním tvoří orchestr Lukáš Jahoda, Pavlína Čabounová a Lucie Sedláčková. I ostatní herci - Josef Kozák, Petr Novotný, Zdena Seidlová, Luboš Vaňata, Filip Jandus, František Šebek, Standa Houba, Lukáš Jahoda, Lucie Sedláčková, Anna Sedláčková a Markéta Šebková - zaslouží za svůj výkon uznání. Svých rolí se zhostili výborně, s velkým nasazením. Scéna je dílem Standy Houby, technickou spolupráci zajišťuje Pavel Zavadil, hudba je v režii Petra Novotného. Protože představení bylo okořeněno vtipy skutečně vtipnými, odcházeli rozesmátí diváci do mrazivého večera s příjemným pocitem smysluplně strávených dvou hodin. Divadlo zřejmě poputuje i do dalších míst na Podbrdsku.

 

7.2.2016   Marie PLECITÁ    Vyšlo v NN 2/2016