Hlavní obrázek

Dnes je sobota 20.7.2019 - Svátek má Ilja, zí­tra Vítězslav.

Vedra nekončí, kolapsů přibývá

KDO NEPIJE, KOLEDUJE SI PŘI TEPLOTÁCH NAD TŘICET STUPŇŮ O MALÉR

Poberouní - Kolapsy z vedra, karamboly cyklistů, desítky bodnutí včelami či vosami. A »hloupé« úrazy, které si lidé přivodí sami. Takové je zatím letošní léto záchranářů. Nejen těch řevnických.

„K lidem, kteří ve vysokých teplotách přecení své síly a následně upadnou do bezvědomí, vyjíždíme denně, často i několikrát,” potvrzuje ředitel řevnické záchranky Bořek Bulíček. Když to říká, pípne mu mobilní telefon.

„Obec Kuchař, kolaps z vedra,” konstatuje lakonicky. „V pátek 17. 7. jsme takto měli »v práci« padesátiletou paní, která se vydala na karlštejnský koncert Pavla Vítka. Pěšky prošla celým městysem a sotva dorazila na nádvoří hradu, zhroutila se. Když se nám ji podařilo přivést k sobě, ukázalo se, že vůbec nedodržovala pitný režim,” dodává s tím, že pít se v současných vedrech atakujících 40 stupňů Celsia prostě musí. Kdo nepije či pije málo, koleduje si o pořádný zdravotní malér, který v případě zejména starších lidí může skončit smrtí. I takových případů evidují Řevničtí v těchto dnech několik.

Spoustu mají také zásahů u lidí, kteří se v létě rádi předvádějí. Nezřídkakdy to dopadne špatně, ba tragicky.

„V sobotu 11. 7. slavil obyvatel Karlštejna čtyřicátiny. Dost si u toho přihýbal, načež se rozhodl předvést dětem, jak se skáče na trampolíně.

Skončilo to ošklivou dvojitou zlomeninou nohy,” popisuje Bulíček. O týden později se zase dvacetiletý myslivec z Řevnic bodl při vyvrhování kance do ruky.

„Sjel mu nůž a zasáhl velkou žílu. Hodně krvácel, takže jsme jej museli převézt do nemocnice,” popsal Bulíček. Hodně krve zůstalo také po hádce dvou mladých mužů v Řevnicích 15. 7. v noci.

„Oba zřejmě byli pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek a pes jednoho z nich těžce pokousal toho druhého,” uvedl záchranář. Špatně dopadl i šestnáctiletý Belgičan, který 19. 7. spadl z kola mezi Malou Amerikou a Karlštejnem. Se zlomenou klíční kostí musel být transportován do pražského Motola.

Zatímco středočeští záchranáři už letos v létě vyjížděli k několika tonoucím, řevničtí zatím »k vodě« nemuseli ani jednou.

„Zato lidí pobodaných včelami či vosami už jsme ošetřili desítky,” uzavřel Bulíček.

 

25.7.2015   Miloslav FRÝDL    Vyšlo v NN 14/2015