Hlavní obrázek

Dnes je sobota 20.7.2019 - Svátek má Ilja, zí­tra Vítězslav.

Všerad je hotový, vařil sládek Diviš

PŘÍPITEK VŠERADEM. Jako první čerstvě uvařené pivo Všerad ochutnal majitel všeradického pivovaru Bohumil Stibal. (Autor: Miloslav FRÝDL, 20.5.2013)
PIVO UVAŘENÉ PŘÍMO VE VŠERADICÍCH BUDETE MOCI OCHUTNAT ZKRAJE ČERVNA

Všeradice - Pivo Všerad už se vaří přímo ve Všeradicích. Hned tři speciály budete moci v Zámeckém hostinci a pivovaru ochutnat počátkem června. Všeradické pivo se točilo v Zámeckém dvoře již dříve, uvařené ale bylo sládkem Matuškou v jeho pivovaru v Broumech. Teď už má Zámecký pivovar pod brdskými kopci nutná povolení i kontroly zdárně za sebou, a tak tu počátkem května mohl Jiří Diviš pod dohledem zkušeného sládka a garanta kvality Martina Matušky uvařit první várku.

„K výrobě využíváme vlastní vodu z hlubokých studní, které jsou napájeny prameny z vápencové oblasti Český kras,” uvedl sládek Diviš s tím, že první uvařená piva budou výjimečná, sváteční. Kdo se tedy vydá do všeradického Zámeckého dvora na počátku června, bude moci ochutnat hned tři druhy místního piva. „Uvařili jsme světlou třináctku, třináctku tmavou a výjimečně i čtrnáctku světlou. Vše to jsou poctivé speciály spodně kvašené,” dodal Diviš. Ten se chystá zorganizovat i slavnostní zprovoznění pivovaru spojené s vysvěcením. Termín ještě nebyl stanoven. Všeradický pivovar má kapacitu 500 hektolitrů ročně. Pivo se zde bude v budoucnu stáčet od skleněných lahví a případně čepovat i do lahví plastových. Zájemci si budou moci pořídit pivo také v sudech - patnácti-, třiceti- i padesátilitrových. Jeho cena se nemění, za půllitr zaplatíte 38 korun. A ještě jednu novinku pivovar chystá: speciální historický pivobus, který bude se Všeradem brázdit po kulturních a společenských štacích (viz NN 9/13).

 

21.5.2013   Bohumil STIBAL    Vyšlo v NN 10/2013