Dnes je neděle 27.11.2022 - Svátek má Xenie, zí­tra René.

Dolany, Dolany, v kopcích jak malovaný…

Třehusk při zahájení Kuchařské vitráže v chorvatské obci Dolany. (Autor: Alena RAISOVÁ, 2.7.2022)

2019. Tři roky už to jsou, co se naposledy v Dolanech, chorvatské obci obývané Čechy, konala Kuchařská vitráž. Letos se první červencový víkend vrátila s plnou parádou a vrátil se i tradiční čestný host akce: staropražská kapela od Berounky Třehusk.

Kuchařská vitráž je přehlídka jídel, jež vaří, pečou či smaží příslušníci národností žijících na severu Chorvatska: Čechů, Maďarů, Němců, Ra- kušanů... Kromě dobrot všeho druhu, bramboráků, langošů, klobás, placek, gulášů, buchet, koláčů, vdolků, bábovek a mnoha dalších, se tu zpívá, hraje a tančí. Každá skupina nabízející u stánků pochutiny si s sebou přiveze i svůj soubor, takže početné publiku může obdivovat umění několika pěveckých a tanečních souborů, české dechovky nebo maďarských »drnkálistů«. Třehusk vždy nejprve hraje na přání při představování jednotlivých výprav – letos po nás chtěli třeba Holka neznámá, Šel dráteník po silnici, V tej naší áleji či Škoda lásky. Veselé to bylo, zpívalo se a dokonce také - jaksi mimo program - tančilo. Druhé vystoupení nás pokaždé čeká už za tmy. Celý program uzavíráme, což nezřídka bývá až dojemné. Samozřejmě totiž musíme zahrát píseň Do Dolan, kterou jsme před několika lety krajanům věnovali a která tu už mezitím stačila »zlidovět«. Obyčejně dojde i na Hašlerovu Českou písničku a plnění dalších přání: U studánky seděla, Morava, krásná zem, Slepička kropenatá... Tentokrát jsme si pro naše hostitele připravili překvapení. V nedalekém městě Daruvaru, které je jakýmsi neformálním »hlavním městem« chorvatských Čechů se odnepaměti zpívá (na nápěv Kolíne, Kolíne) Daruvar, Daruvar, sám Bůh nám tě daroval... Tak jsme k tomu přičinili ještě jednu sloku speciálně pro Dolanské: Dolany, Dolany, v kopcích jak malovaný. Tam se dobře jí a pije, Čechům se tu krásně žije. Pozdrav Pámbu Dolany... Aplaus byl velký, velký!

Abych nezapomněl: součástí Kuchařské vitráže je pokaždé soutěž v pití piva na čas. Letos se jí zúčastnil také »reprezentant« Třehusku, j. h. kytarista a jeden ze sládků všeradického pivovaru Pavel Brenner. Ambice i očekávání měl velké, ale skončil »až« druhý: jedna z žen (!) hájící barvy domácích Dolan byla rychlejší...

 

8.7.2022   Miloslav FRÝDL   

 
 

PARTNEŘI A SPOLUPRACOVNÍCI

TOPlist