Dnes je neděle 27.11.2022 - Svátek má Xenie, zí­tra René.

Masopustní maraton je v polovině

  Třehusk na masopustu v Tochovicích 12. 2. 2022. (Autor: ARCHIV, 12.2.2022)

Osm masopustních průvodů a merend jsme stihli odehrát od konce ledna do 20. února 2022. A stejný počet nás jich ještě do konce března čeká.
Začalo to ale »klasicky«, tedy poměřováno optikou posledních dvou let. Do první fašaňkové merendy roku 2022 zbývalo pár dní, když se ozvali její pořadatelé s tím, že se ji rozhodli zrušit. Místo vyhrávání maškarám v Srbsku jsme tedy měli 22. 1. 2022 neplánované volno. Přemýšlením, co všechno letos zase odpadne, jsme je ale nestrávili, to vás mohu ujistit. Dobře jsme udělali - masopust v Letech týden nato, 29. 1. 2022, se totiž konal se vší parádou a pak už to šlo, co se ostatkových oslav týče, ráz na ráz a hezky zostra: Ústí nad Labem-Brná, Slivenec i s Holyní, Tochovice, Hlásná Třebaň, Neumětely, Všeradice, Tmaň… Masek i diváků bylo všude požehnaně, dobrot, najmě těch zabíjačkových, jakbysmet. Pořádně zondaní jsme byli hlavně 12. února, kdy jsme stihli »dvoják« (Tochovice + Hlásná Třebaň) a ještě víc 19. února s dvojím hraním tentokrát v Neumětelích a Všeradicích »vyšperkovaným« o poznání delšími průvody, než o týden dříve. A navíc i pořádným vichrem - co chvíli to hlavně v domovské obci bájného Horymíra vypadalo, že si meluzína s tóny vyluzovanými našimi nástroji odnese i nás. Ohne, sranda: den před merendou vichřice servala ne právě malou část zánovní střechy neumětelské školky. Veliké štěstí, že se nikomu nic nestalo…
V sobotu 26. 2. 2022 nás čeká XXXIII. Poberounský masopust v naší domovské Zadní Třebani. A zase to bude šichta - hrajeme od 10.00 na návsi, po obědě v průvodu a večer ještě na sousedském posezení v místním Společenském domě. Program je bohatý, stánkařů se na jarmark nahlásily tři desítky, zabíjačka bude, koláče budou, tombola bude, legrace bude… Přijďte to zkontrolovat.
Pak už sice »oficiálně« období fašaňku skončí, ovšem říkejte to pořadatelům masopustních oslav. Pročež budeme maškarám do kroku vyhrávat i v době půstu. Kde? V Hořovicích (tam to stihnou ještě »včas), Bratřínově, Němčovicích, Berouně, Vižině i Svinařích. Viz KDE HRAJEME.
Tak naviděnou!

 

21.2.2022   Miloslav FRÝDL   

 
 

PARTNEŘI A SPOLUPRACOVNÍCI

TOPlist