Dnes je neděle 19.9.2021 - Svátek má Zita, zí­tra Oleg.

Třehusk v průvodu: Harmonika, kytara, valcha!

Trojice muzikantů Třehusku v čele průvodu historizující akce Neklidná léta 1914-1945, která se konala 7. srpna 2021 ve Zruči nad Sázavou. (Autor: ARCHIV, 7.8.2021)

Prázdniny jsou u konce – ach jo, už zase! Zmizely, jako vždy, tempem přímo raketovým a co nevidět se do podzimu zhoupne také léto. Třehusk je rozhodně neprozahálel; ledva byl oficiálně i neoficálně zrušen covidí lockdown se všemi možnými restrikcemi, obuli jsme se do toho s pořádnou vervou. Hned první letní den (22. 6. 2021) jsme bavili školáky i jejich rodiče na Zahradní slavnosti zadnotřebaňské málotřídky a hned o plus minus čtyřiadvacet hodin později jsme se starali o hudební kulisu Svatojánského ohně, no spíš ohníčku (), u malebného rybníka v Tochovicích. Místních si ovšem buřty dorazilo opéct nemálo a – jak už to tak bývá – oč pomalejší byl rozjezd sousedské akce, konec se řádně protáhl. Museli jsme přidávat, domů se chtělo málokomu. Příjemné hraní, stejně jako to, za nímž jsme se poslední předprázdninovou sobotu vypravili na Vysočinu, do obce Vilémovice. Tady se nám sál obecního domu povedlo nejen rozezpívat, ale také roztančit. V červenci jsme vyhrávali seniorům v Rožďalovicích u Nymburka (dokonce hned dvakrát), na oslavě narozenin v pražském Radotíně a ještě jednou se rozloučili s bývalým politickým vězněm, kronikářem Zadní Třebaně a nositelem Řádu TGM Františkem Šedivým. Zatímco v březnu jsme jej vyprovodili na poslední cestě ve smutečním průvodu kolem řevnického náměstí, tentokrát jsme se starali o (snad) důstojnou kulisu ukládání urny s jeho popelem na zadnotřebaňském hřbitově. První srpnovou sobotu jsme si zase po čase vyzkoušeli »dvoják«. Nejprve jsme ve třech blocích zahráli na historizující akci Neklidná léta 1914-1945 v parku nádherného zámku ve Zruči nad Sázavou. Od dopoledne vládlo pořádné horko, takže jsme si to, byť chráněni střechou jeviště, pořádně užili – zpocení jsme byli po každém z našich vstupů až za ušima. Navíc nám pořadatelé operativně účast vyšperkovali ještě žádostí, abychom doprovodili průvod kostýmovaných účastníků směřující do dějiště slavnosti z místního náměstí. Nepočítali jsme s tím, takže jsme v čele několika desítek vojáků v uniformách z první i druhé války, dam i pánů v prvorepublikových a ještě starších kostýmech vyhrávali ve skutku »impozantním« nástrojovém obsazení: harmonika + kytara + valcha. Organizátoři, kteří na kapelu do průvodu při plánování jaksi pozapomněli, byli ovšem vděční i zato a mohli se, když jsme dorazili ke slavnostnímu zahájení u pódia, uděkovat. Zase jednou jsme měrou vrchovatou naplnili heslo ražené slavným kapelníkem Václavem Hybšem: Hudba = služba!

Když jsme ve Zruči dohráli, příliš času na loučení nebylo, měli jsme přibližně dvě a čtvrt hodiny na přesun k Radnicím u Rokycan, kde nás v areálu krásně zrekonstruovaného lesního statku Háječek čekalo vystoupení na svatbě. A to jsme ještě cestou museli v Berouně vysadit houslisu Ivana Neslera a nabrat místo něj patnáctilého Mildu Frýdla jr., který se na veselce staral nejen o zpěv, ale také o trumpetová sóla. Trénoval je poctivě více než týden, den co den, ale vyplatilo se: do kapely zapadl náramně a svatebčané v čele s novomanželi si ho nemohli vynachválit. Doslova nadšení ale byli z celého Třehusku – atmosféru prý jsme vytvořili skvělou a lépe, cituji doslova, si vybrat nemohli. Lhal bych, kdybych napsal, že nám to neudělalo radost…

Co dál? Podrobný plán našich akcí najdete ve sloupečku vpravo: KDE HRAJEME. Tak jen stručně: do konce prázdnin budeme ještě bavit seniory v Berouně i Hostomicích-Zátoře, další vystoupení nás čekají na obecních slavnostech v jihočeských Němčicích a v Chodouni u Zdic. Doražte taky!

 

13.8.2021   Miloslav FRÝDL   

 
 

PARTNEŘI A SPOLUPRACOVNÍCI

TOPlist