Dnes je neděle 19.9.2021 - Svátek má Zita, zí­tra Oleg.

Oslavili jsme Vituchovy narozeniny

Valchista Třehusku Jiří Vitouš při oslavě svých šedesátin, která se v řevnickém Zámečku konala 4. 6. 2021. (Autor: Jitka ŠVECOVÁ, 4.6.2021)

 Staročeské máje se v naší domovské Zadní Třebani konaly znovu po dvou letech – loni jim covidové »šílenství« vystavilo stopku. Ani letos to zprvu příliš optimisticky nevypadalo. Ovšem klesající počty nemocných s rozvolňováním vládních restrikcí a opatrnou odvahou většiny místních zastupitelů, mladých hasičů a tanečníků besedy »jít do toho« rozhodly: Máje 22. 5. 2021 budou!

Mladí uniformovaní »dobráci« nedlouho po poledni na sluncem zalité návsi pokorně požádali o právo k pořádání akce, starostka je udělila a malá družina v čele s Třehuskem mohla tudíž vyrazit na obchůzku obcí. Mimochodem, májový průvod celou vsí býval »odjakživa« nedílnou součástí zadnotřebaňských májů. Před několika lety jej ovšem »staří« hasiči »zamázli«, takže si letos odbyl svoji obnovenou premiéru. Všichni jsme byli v napjatém očekávání, vezmou-li jej místní opět na milost, nebo zůstanou schovaní za ploty a zdmi svých příbytků. Schovávalo se jich nemálo, ovšem nemálo jich také otevřelo: u 41 domů (přesně a pár dalších přímo na návsi k tomu) přispěli hasičům »do talíře« nějakou tou korunou, u 24 domů je navíc i pohostili. To vůbec není špatné, co říkáte...?

Následkem nadměrné pohostinnosti Zadnotřebaňanů se májovníci s muzikanty zpět ke kapličce nevrátili v avizovaných 18.00, ale o dobrou půlhodinu později. Se »sekerou« tudíž začala i repríza žádání o právo (opět rychtářkou uděleno) a tančení moravské besedy. Ač se letos skoro nezkoušelo, diváci, kteří náves mezitím takřka zaplnili, si mohli na konci ruce uplácat. Hasiči doprodali zbytek lístků na májku - většinu jich rozdali během průvodu těm, kteří se je nezdráhali obdarovat. Následné slosování rozhodlo, že majitelkou v té době ještě stojící, krásně opentlené máje se stala Karolína Petříšová. Za odměnu pak mohla »klacek« při jeho kácení pomáhat tlačit a za ještě větší odměnu na něm byla po starém zvyku z návsi odnesena. Boj o kytku a fábory ze špičky máje byl tentokrát obzvláště dlouhý a lítý; skoro až s podivem, že neskončil nějakým zraněním. Třehusk pak ještě vyhrával dobré dvě hodiny a komu se v tom krásném májovém večeru nechtělo domů, mohl si zazpívat či zatančit. Takže se zpívalo a tančilo a pilo pivo a jedly klobásy a tak. Vlastě nic nenormálního, chce se napsat, jenže v dnešní »covidové« době - malý zázrak!

Podobně se o týden později - 29. 5. 2021 - vydařily Staročeské máje také v Třebani Hlásné a ve Všeradicích. Víme to z první ruky, vyhrávali jsme tam i tam. Počasí navzdory předpovědím vládlo slunečné, atmosféra pohodová, uvolněná, diváci – A že jich nebylo málo! – se bavili královsky. Co víc si přát…

Popřát ovšem musíme valchistovi poberounské hudební skupiny Jiřímu Vitoušovi, který se na sklonku května 2021 dožil kulaťoučkých šedesátin. Už jsme mu sice hromadně gratulovali na oslavě v podzemí řevnického Zámečku, ale protože »Vitucha« patří k opravdovým držákům Třehusku, upřímně rád vinš zopakuji. Tedy, milý Jiří, vše nejlepší a – drž se!

 

 

25.6.2021   Miloslav FRÝDL   

 
 

PARTNEŘI A SPOLUPRACOVNÍCI

TOPlist