Dnes je neděle 19.9.2021 - Svátek má Zita, zí­tra Oleg.

Třehusk na Staročeských májích

Třehusk na baráčnických májích v pražských Čakovicích. (Autor: ARCHIV, 8.5.2021)

Posledně jsem se s vámi loučil pozvánkou na třetí ze seriálu stream koncertů Třehusku vysílaných z pražských Vinohrad do domovů seniorů v okresech Praha-západ i Beroun. Poslední březnový den roku 2021 nám před kamerami v hospůdce Magister Kelley dělali společnost domažličtí dudáci Josef Kuneš a Kamil Jindřich. Přijeli v pravých chodských krojích a kromě krásných lidových písniček nabídli publiku i vtipné poudačky typické pro kraj pod Čerchovem. Bezprostřední reakce diváků jsme sice sledovat nemohli, ovšem myslím, že si tentokrát nejen zazpívali, ale že se také řádně pobavili. Svojí troškou jsme k tomu snad přispěli i my. Na závěr samozřejmě došlo na plnění četných přání.

Těmi jsme byli doslova zavaleni při posledním streamu, který se vysílal 21. 4. 2021. Hostem na výslovné přání iniciátora a donátora akce, místopředsedy Senátu Parlamentu ČR, senátora za berounský obvod Jiřího Oberfalzera byl čtrnáctiletý Milda Frýdl junior. Muzikálový herec, moderátor ČT Déčko, od září student pražské Konzervatoře Jaroslava Ježka a také j. h. člen Třehusku během hodinového recitálu zahrál na trumpetu a zazpíval lidové, staropražské i populární písničky. Pokud byste se chtěli na některý ze čtyř strem koncertů podívat, máte šanci na těchto adresách:

1) https://youtu.be/KR3KQ3RqQnM

2) https://youtu.be/hBMp_ZqiFi4  (s Josefem Zímou)

3) https://youtu.be/Q5QrU5gsj8M (s domažlickými dudáky)

4) https://www.youtube.com/watch?v=kL8CYreBJvs (s Mildou jr.)
 
»Čarodějnické« hraní poslední dubnový den u hranice v Tochovicích sice odpadlo (neb se nekonala ani čarodějnické hranice, resp. byla přeložena na červen), ale zato jsme druhou květnovou sobotu roku 2021 účinkovali po dlouhé době na Staročeských májích. Pořádali je baráčníci z Prahy-Čakovic a bylo to tedy pořádná šichta. Začínalo se totiž v Miškovicích, odkud krojovaný průvod s májkou, bryčkou a několika jezdci v koňských sedlech za našeho doprovodu zamířil svižným pochodem do sousedních Třeboradic. Tady, stejně jako před tím v Miškovicích, sousedé a tetičky předvedli českou besedu a už se ve stejně řízném pochodovém tempu pokračovalo do cílových Čakovic. Cestou jsme se u několika domů občerstvili – i nějakou tu kořaličku si neřidiči mohli dopřát. Na úplný konec jsme ještě (po nezbytné besedě) vyhrávali pod májkou na čakovickém náměstí.

Další májová štace nás čeká 22. 5. 2021 v naší domovské Zadní Třebani. Nejdřív od 14.00 doprovodíme průvod májovníků a hasičů obcí, pak od 18.30 bude na návsi k vidění beseda, tentokrát moravská, padne májka a od 19.00 to opět »rozjedeme« my. Tak se třeba přijďte podívat, stýská-li se vám už po nějaké té tradiční lidové akci a – po Třehusku. Těšíme se na vás…


 

19.5.2021   Miloslav FRÝDL   

 
 

PARTNEŘI A SPOLUPRACOVNÍCI

TOPlist