Hlavní obrázek

Dnes je středa 28.10.2020 - Svátek má Státní svátek, zí­tra Silvie.

Dobřichovice hostily jubilejní »noc«

Bývalý starosta Hlásné Třebaně Vnislav Konvalinka jako jeden z manů v muzikálu Noc na Karlštejně. (Autor: Miloslav FRÝDL, 4.9.2020)

Ve skvělé atmosféře a před zaplněným hledištěm, v němž usedlo několik stovek diváků, se 4. září 2020 na nádvoří zámku v Dobřichovicích odehrálo jubilejní, sté představení poberounského muzikálu Noc na Karlštejně. Na stejném místě si původní inscenace známé hudební veselohry, jež na jedno pódium svedla profesionály i ochotníky z kraje kolem dolního toku řeky Berounky, odbyla v roce 2006 svoji premiéru.

Před samotným muzikálem diváky pobavila staropražská kapela Třehusk, zahrál původní představitel Vypravěče, kytarový virtuos Štěpán Rak a zazpíval Pavel Vítek, který v poberounské inscenaci dvanáct let ztvárňoval císařova číšníka Peška Hlavně. Na veselé okamžiky spojené s tímto divadelním kusem zavzpomínal aktivní člen souboru, místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer. Tentokrát sice Krále cyperského ze zdravotních důvodů nehrál, této role se zhostil Petr Jančařík, zato nad jubilejním představením převzal záštitu. Druhý patronem, resp. patronkou sté reprízy byla Milada Čechová, manželka herce a moderátora Vladimíra Čecha, od premiéry muzikálu až do své předčasné smrti v roce 2013 skvělého, nezapomenutelného císaře Karla IV. Tuto roli po něm následně převzal slavný herecký bard Václav Vydra, který si Otce Vlasti »střihnul« i tentokrát. Císařovnu ztvárnila Nikol Vaňková, která Elišku »zdědila« po své mamince Monice. Profesionální muzikálový herec Ondřej Bábor diváky bavil v kostýmu poplety Peška, jeho milou Alenku premiérově představovala půvabná Diana Horká Šeplavá. Jan Rosák, neboli Vévoda bavorský Štěpán na závěrečnou děkovačku připravil kolegům ze souboru originální dárek: nefalšované bavorské vdolečky, ve sboru manů se spolu s dalšími sešli hned tři dobřichovičtí starostové: současný Petr Hampl i dva jeho předchůdci Václav Kratochvíl a Michael Pánek.

Jubilejní »noc« se v teplém zářijovém večeru vydařila. Diváci nechtěli pustit herce, šermíře, metače ohně, ženské ani many, dohromady skoro pět desítek protagonistů muzikálu, ze scény a vynutili si několikeré opakování finálové skladby Hoja hoj…

 

17.9.2020   Miloslav FRÝDL