Hlavní obrázek

Dnes je pátek 7.5.2021 - Svátek má Stanislav, zí­tra Statní svátek.

Císař stráví Noc na Karlštejně. Posté

Císař (Václav Vydra) a arcibiskup (Petr Říha) v muzikálu Noc na Karlštejně. (Autor: Alena ŠUSTROVÁ, 5.8.2020)

Jubilejní, sté představení poberounského muzikálu Noc na Karlštejně se odehraje v pátek 4. září na nádvoří zámku v Dobřichovicích. Na stejném místě, kde si původní inscenace známé hudební veselohry, jež na jedno pódium svedla profesionály i ochotníky z kraje kolem dolního toku řeky Berounky, odbyla v roce 2006 svoji premiéru.

Ano, už neuvěřitelných patnáct let vítá dobřichovický Karel Král v roli purkrabího na Karlštejně císaře Karla IV. Toho do roku 2012 představoval nezapomenutelný Vladimír Čech; když se pak o rok později předčasně odebral do hereckého nebe, vystřídal jej slavný herecký bard Václav Vydra. Ten se role Otce Vlasti zhostí i při stém představení 4. 9. Jeho choť ztvární Nikol Vaňková, která císařovnu Elišku »zdědila« po své mamince Monice. Jan Rosák a Petr Jančařík budou diváky bavit v kostýmech Vévody bavorského Štěpána, resp. Krále cyperského Petra, popletu Peška Hlavně, královského šenka, představuje další profesionál – muzikálový herec Ondřej Bábor.
Těšit se ale můžete i na ostřílené a mnoha rolemi prověřené ochotníky, z nichž nejeden je doma přímo v Dobřichovicích. To je případ Petra Říhy, který představuje arcibiskupa Arnošta z Pardubic, jeho ženy Aleny (hofmistryně Ofka) i půvabné Diany Horké, skvělé muzikantky a zpěvačky, která se premiérově představí v roli »ztřeštěné« Aleny, milé Peška. Sbor manů bude také tentokrát sestaven z dobřichovických zastupitelů a starostů poberounských obcí, resp. měst, spolu s herci a zpěváky své umění předvedou šermíři a metači ohně, chybět nebude ani koza či kůň.
Všech předchozích 99 představení bylo vyprodaných. Rekord drží reprízy na hradě Střekov (2012), na louce u mostu v Karlštejně (2007) a ve slovenských Jaslovských Bohunicích (2014), které vidělo 1.500, resp. 1.400, resp. 1.200 diváků. Kromě toho soubor účinkoval například v Třeboni, Litomyšli, Jindřichově Hradci, Sychrově, Praze, na Křivoklátě, v Ploskovicích, Děčíně či Mariánských Lázních … V roce 2013 veselohru uvedl i přímo na nádvoří hradu Karlštejna, kde se divadelní Noc na Karlštejně hrála poprvé po čtyřiceti letech!

Předprodej vstupenek: Informační centrum Dobřichovice, kultura@dobrichovice.cz

Noc na Karlštejně

Dobřichovice, zámek
pátek 4. 9. 2020, 20.00 hod.

Císař: Václav Vydra
Císařovna: Nikol Vaňková
Arcibiskup: Petr Říha
Purkrabí: Karel Král
Pešek: Ondřej Bábor
Alena: Diana Horká
Vévoda bavorský: Jan Rosák
Král cyperský: Petr Jančařík
Ofka: Alena Říhová
Vypravěč: Jan Matěj Rak
Zbrojnoši: Ondřej Nováček, Radan Šubrt, Jan Kuna, Jiří Cicvárek, Jiří Vitouš
Šermíři ze skupiny Viridis Milites, metači ohně, manové, ženské, kůň, koza...

Před začátkem představení vystoupí:
    • Štěpán Rak (původní vypravěč)
    • Pavel Vítek (původní Pešek)
    • Staropražská kapela Třehusk

+++
Nad stým představením Noci na Karlštejně převzali záštitu místopředseda Senátu (a jeden z Vévodů bavorských) Jiří Oberfalzer a Milada Čechová (manželka původního císaře Karla IV. Vladimíra Čecha)

 

5.8.2020   Miloslav FRÝDL