Hlavní obrázek

Dnes je úterý 20.10.2020 - Svátek má Vendelín, zí­tra Brigita.

Festival letos nebude, Všeradičtí oslaví suché máje

Vystoupení slovenských Šarvanců patřilo s programem dětí z místní školky k vrcholům Staročeských májů v Karlštejně. (Autor: Miloslav FRÝDL, 22.6.2017)

Čtyři soubory z Chorvatska, jeden z Polska, harmonikář z Německa. Také tři soubory z jižní a střední Moravy, Jihočeši, Chodové... Nikdo z nich v květnu do našeho kraje nedorazí - jedenadvacátý ročník poberounského folklorního festivalu Staročeské máje byl zrušen.

Tedy, vlastně ne tak docela. Sedm obcí, resp. měst letošní máje vzhledem k epidemii nového koronaviru po menším či větším váhání »odpískalo«, jedna v době uzávěrky tohoto vydání NN zvažovala přesunutí folklorního programu na říjen a Všeradice se rozhodly místo tradiční květnové oslavy uspořádat v závěru června tak zvané máje suché. Jejich »jízdní řád« se v těchto dnech rodí, ale měl by plus minus kopírovat každoroční program poberounského festivalu. Včetně postavení a kácení májky, žádání o právo, tančení české besedy, večerní zábavy v hospodě Na Růžku či obcházení vsi s dechovou kapelou. Která to bude, to je teď v jednání, dětská lidová muzika Notičky i staropražský Třehusk už svoji účast potvrdily.

V Berouně, Vinařicích, Svinařích, Mokropsech, Zadní Třebani, Letech a na pražské Hergetově náplavce letos ctitelé folkloru o cimbálovky, dudáky i další krojované muziky a tanečníky přijdou. Souborů z celé republiky i zahraničí mělo k Berounce, Vltavě a pod brdské Hřebeny letos dorazit přibližně čtyřicet. Je to poprvé ve více než dvacetileté historii poberounského folklorního festivalu Staročeské máje, kdy vyšší moc rozhodla o jeho zrušení. Nedá se nic dělat – tak zase za rok, v květnu!

 

27.4.2020   Miloslav FRÝDL