Dnes je sobota 28.11.2020 - Svátek má René, zí­tra Zina.

Masopust skončil a – nejen masopust!

Třehusk na masopustu ve Svinařích (Autor: ARCHIV, 25.1.2020)

K rekordním sedmnácti masopustním merendám si letos pozvali pořadatelé staropražskou kapelu od Berounky. Poprvé jsme maškarám vyhrávali 11. 1. 2020 v Letech - viz Začal nový rok a - masopust. Velmi vydařené a hojně navštívené byly fašaňkové průvody ve Svinařích, Srbsku, Hlásné Třebani i Ústí nad Labem Brné. Mimochodem – cestou na toto vystoupení jsme se 15. 2. 2020 podruhé narodili: V zatáčkách za Mořinou dostalo auto řítící se velkou rychlostí proti nám smyk, vjelo do příkopu, kde se převrátilo na střechu, prolétlo kolem našeho vozu, resp. nad ním a dopadlo zpátky na silnici, pár centimetrů za námi. Mladík za volantem nabouraného auta měl obrovské štěstí - z hrůzostrašně vyhlížející havárie vyvázl »pouze« s šokem a těžkým poraněním ruky…

Poslední masopustní sobotu (22. 2. 2020) jsme vyhrávali na XXXI. Poberounském masopustu v Zadní Třebani. Celý den, doslova. Nejprve dopoledne na návsi, na kterou se za skvělého počasí přišlo či přijelo zblízka i zdaleka pobavit hodně přes tisíc diváků, posléze celé odpoledne a podvečer ve více než šestihodinovém průvodu vsí.

„Masopust v Zadní Třebani je vždycky velkolepý. Bohatý program, stylový jarmark, tombola. Stánků jako vždy bylo nesčetně. Nejvíce stály fronty u zabijačkových pochoutek a pekařských výrobků. No a samozřejmě - písničky nejlepší poberounské kapely Třehusk, bez ní by se to ani neobešlo. Vždycky nás pěkně naladí,“ napsala do nezávislého poberounského občasníku Naše noviny obyvatelka sousední Hlásné Třebaně Jitka Švecová. Měli jsme toho večer opravdu až nad hlavu, ale »spát na vavřínech« jsme dlouho nemohli – hned druhý den jsme, jako vždy, v téže obci bavili děti na jejich masopustním karnevale.

Popeleční středou 26. 2. měl dle tradice začít čtyřicetidenní půst trvající až do Velikonoc, ale – tušíte správně – v dnešní době si s tímto křesťanským »přežitkem« hlavu láme málokdo. Pročež jsme v sobotu 29. 2. 2020 zvládli masopusty hned dva: v Neumětelích i Všeradicích. A aby toho nebylo málo, ještě jsme týž den poránu stačili několika písničkami pozdravit Horymíra uhánějícího na koni v doprovodu své družiny z Neumětel k Radotínu. Fašaňkový »dvoják« jsme absolvovali také týden nato, 7. 3. 2020 – tentokrát v Tochovicích u Březnice a ve Slivenci, resp. Holyni. Na obou akcích se činili řezníci, takže jsme si výtečnými zabíjačkovými pochoutkami nacpali břicha přímo na místech samých a navíc se k domovu vraceli obtěžkáni pořádnou výslužkou v podobě jitrnic, jelit a tlačenky.

V neděli 8. 3. 2020 jsme ještě stihli rozezpívat a roztančit zhruba sto padesát účastníků (vlastně spíš účastnic, byť mužů bylo v sále také nemálo) oslavy MDŽ v Podlesí u Příbrami a pak začala »apokalypsa«, kterou si do té doby nikdo nedovedl ani představit. Z komunistické Číny, nejstabilizovanější země na světě, se planetou začal šířit smrtící koronavirus, a protože zakrátko »zaklekl« i na Česko, život se zastavil. Bez přehánění. V době, kdy píšu tento příspěvek, nefungují školy, muzea, galerie, většina školek a obchodů, restaurace, hotely, jsou zavřené hranice, výrobu omezuje či přerušuje čím dál více podniků, lidé se nesmějí shromažďovat, sportovat, vycházet na veřejná prostranství bez ochranných roušek, bavit se. Pořadatelé ruší jednu akci za druhou, takže Třehusk už neodehrál masopust v Němčovicích (14. 3. 2020), Podlesí (15. 3. 2020) ani v Bratřínově (21. 3. 2020), odvolán byl Velikonoční jarmark v Hýskově (4. 4. 2020) a další akce takřka jistě potká stejný osud.

Nic ovšem, jak známo, netrvá věčně. Takže (jak zpívali svého času Voskovec s Werichem): Nashledanou v lepších časech! Už teď se na vás těšíme…

P.S.: A vše nejlepší Josefům, k jejich svátku…!
 

 

19.3.2020   Miloslav FRÝDL   

 
 

PARTNEŘI A SPOLUPRACOVNÍCI

TOPlist