Dnes je neděle 29.11.2020 - Svátek má Zina, zí­tra Ondřej.

Začal nový rok a - masopust

Třehusk na křtu knihy Hany Hrabákové v Berouně 20. listopadu 2019. (Autor: ARCHIV, 20.11.2019)

V posledním svém příspěvku z října 2019 jsem psal, že: „…zvolna se rozjíždí »sezona« adventních, předvánočních a svátečních akcí. Čeká jich na nás i letos nemálo…“ Všechno to byla pravda, ale kdeže loňské sněhy jsou! Po veřejné nahrávce ČRo Plzeň, kterou jsme absolvovali 15. 10. 2019, jsme se až do začátku adventu nezastavili, štace střídala štaci: Klášterec nad Ohří, Cerhovice, Němčovice, Bratřínov, Praha-Modřany, Hořovice, Beroun, Blažejovice, KC Zahrada na pražském »jižňáku«… Z bratřínovského posvícení jsme si odvezli výslužku v podobě jitrnic, koláčků a spousty dalších sladkostí, z hořovického posezení Svazu tělesně postižených výborné, »nadýchané« chlebíčky a ze setkání harmonikářů i heligonkářů v Klášterci nad Ohří dokonce pozlacenou plaketu!!!

No a pak už začala ta adventně-vánočně-sváteční »smršť«. Tochovice, Tursko, Řevnice, Lochkov, večírek bankéřů ve vyhlášené pražské hospodě U Pinkasů, Beroun, Strančice, Karlštejn, Srbsko, Hlásná Třebaň, Dobřichovice, nablýskané Vánoční trhy na Staroměstkém náměstí v Praze. Na Štědrý večer jsme chodili – už po jedenatřicáté ! – s bývalým mnohaletým trumpeťákem Třehusku, jedním ze zakládajících členů kapely Jardou Němečkem troubit po Zadní Třebani koledy a definitivně naposledy v »roce devatenáct« jsme zahráli 29. 12. 2019 v berounském hotelu Litava. Nemalou část ze zhruba tří desítek německých důchodců, kteří se tu v naší společnosti bavili (zdálo se, že celkem dobře…), jsme přiměli dokonce i k tanci. A poslali nám pivo…!

Rok 2020 jsme – opět s Jardou Nemečkem – zahájili troubením na zadnotřebaňské Tříkrálové koledě, sešli se s kapelou i jejími příznivci na ponovoročním posezení v Řevnicích a – už tu byl první letošní masopust. Primát si tentokrát připsaly Lety u Prahy, maškary tu s naším doprovodem procházely obcí už 11. 1. 2020. A teď to, co se Třehusku a masopustů týče, půjde ráz naráz: Svinaře, Dobřichovice, Srbsko, Rovina, Hlásná Třebaň, Ústí nad Labem Brná, Tmaň, Zadní Třebaň, Neumětely, Všeradice, Tochovice, Slivenec, Němčovice, Bratřínov. Úštěk, Kamýk nad Vltavou a Prahu už jsme museli odmítnout – masopustů hodně, termínů málo… Podrobný masopustní »jízdní řád« poberounské hudební skupiny Třehusk viz sloupeček vpravo Kde hrajeme.

Mějte se a pokud se neuvidíme jinde, určitě si nenechte ujít vyhlášený XXXI. POBEROUNSKÝ MASOPUST, který se bude konat 22. 2. 2020 v Zadní Třebani. Stojí to zato. Plná náves stánků s kdečím, zabíjačkové pochoutky, klobásy, koblihy, placky, koláče, langoše, trdla, pivo, svařák, kořalka… několikahodinový program na návsi, divadelní fraška, pochovávání Masopusta, přes sto účinkujících, spousta vtipných masek a – Třehusk, samozřejmě. Tak nashle, brzy…!

 

22.1.2020   Miloslav FRÝDL   

 
 

PARTNEŘI A SPOLUPRACOVNÍCI

TOPlist