Hlavní obrázek

Dnes je pondělí 25.1.2021 - Svátek má Miloš, zí­tra Zora.

Císař Vydra se chystá nocovat na Karlštejně

Václav Vydra, Nikol Vaňková a Petr Říha v muzikálu Noc na Karlštejně. (Autor: Miloslav FRÝDL, 29.5.2019)

Jednu premiéru a devadesát šest repríz má za sebou muzikál Noc na Karlštejně v podání poberounského ochotnicko-profesionálního souboru. Představení s pořadovým číslem 98 bude k vidění na nádvoří zámku v Dobřichovicích v sobotu 1. června 2019 od 21 hodin.

I tentokrát se v titulní roli císaře Karla IV. představí skvělý herec Václav Vydra, jeho choť ztvární Nikol Vaňková, která císařovnu Elišku převzala po své matce Monice. Dobřichovickým představením »noci« vyvrcholí první den Královského průvodu z Prahy na Karlštejn.

Třináct letních sezon už má za sebou původní poberounský muzikál Noc na Karlštejně. Od roku 2006 jej zhlédlo přibližně devadesát tisíc diváků po celé republice, resp. na Slovensku. Původní muzikál Noc na Karlštejně poberounský soubor složený z profesionálů i amatérů, kteří jsou doma v kraji kolem dolního toku řeky Berounky, premiérově na nádvoří dobřichovického zámku uvedl v létě 2006. Od samého začátku v něm vedle místních ochotníků excelovali Vladimír Čech, Jan Rosák, Pavel Vítek či brilantní kytarista Štěpán Rak. Vladimír Čech nás sice bohužel už před šesti lety opustil, ale v roli Otce Vlasti jej zastoupil jiný skvělý herec – Václav Vydra. Do souboru navíc postupně přibyly další populární tváře: Lumír Olšovský, Michaela Nosková, Petr Jančařík, Jan Matěj Rak či Ondřej Bábor.

Výše zmíněné profesionály doplňují ostřílení a mnoha rolemi prověření ochotníci – Adéla Červenková v roli Aleny, Karel Král v roli purkrabího, Petr Říha v roli arcibiskupa Arnošta z Pardubic, Jana Dušková v roli hofmistryně Ofky a další. Sbor manů je sestaven z několika starostů poberounských obcí, resp. měst, spolu s herci a zpěváky účinkují šermíři a metači ohně, nechybí ani koza či kůň.

Všechna dosavadní představení byla vyprodaná. Rekord drží reprízy na hradě Střekov (2012), na louce u mostu v Karlštejně (2007) a ve slovenských Jaslovských Bohunicích (2014), které vidělo 1.500, resp. 1.400, resp. 1.200 diváků. Kromě toho soubor účinkoval například v Třeboni, Litomyšli, Sychrově, Praze, na Křivoklátě, v Ploskovicích, Děčíně či Mariánských Lázních … V roce 2013 veselohru uvedl i přímo na nádvoří hradu Karlštejna, kde se divadelní Noc na Karlštejně hrála poprvé po čtyřiceti letech!

Předprodej vstupenek: Informační centrum Dobřichovice, kultura@dobrichovice.cz


Noc na Karlštejně
Dobřichovice, zámek
sobota 1. 6. 2019, 21.00 hod.

Císař: Václav Vydra
Císařovna: Nikol Vaňková
Arcibiskup: Petr Říha
Purkrabí: Karel Král
Pešek: Ondřej Bábor
Alena: Adéla Červenková
Vévoda bavorský: Jiří Geissler
Král cyperský: Petr Jančařík
Ofka: Jana Dušková
Vypravěč: Jan Matěj Rak

První zbrojnoš: Ondřej Nováček
Druhý zbrojnoš: Radan Šubrt
Třetí zbrojnoš: Jan Kuna

Šermíři ze skupiny Viridis Milites, metači ohně, manové, ženské, kůň, koza...

 

29.5.2019   Miloslav FRÝDL