Hlavní obrázek

Dnes je pondělí 6.7.2020 - Svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus, zí­tra Bohuslava.

Začátek folklorního festivalu překazil déšť

POD DEŠTNÍKEM. Letošní Staročeské máje ve Vinařicích provázel déšť. (Autor: Miloslav FRÝDL, 4.5.2019)

Tři sta kilometrů tam, tři sta kilometrů zpátky. Osm hodin na cestě z Kunovic a zase zpět strávili muzikanti i tanečníci folklorního souboru Lintava, vystoupení na poberounském folklorním festivalu Staročeské máje se ale 4. 5. nedočkali. Zahráli si tak alespoň v berounské kavárně Rambajz… Kvůli dešti a zimě musel být program v Berouně předčasně ukončen, ve Vinařicích redukován. Většina souborů ale naštěstí své umění předvést stihla a také diváků dorazilo nemálo.

Zatímco v Berouně návštěvníci festivalu z náměstí Joachima Barranda před provazy vody padajícími z mraků v pozdním odpoledni utekli, nadšení a vytrvalost obyvatel Vinařic nezlomilo ani mizerné počasí. Máje si deštěm »ukrást« nenechali.
Když se v jednu hodinu odpoledne formoval na návsi průvod k obchůzce vsí, začínalo pršet. Déšť netrval dlouho, po chvíli ho vystřídalo sluníčko. A takto se to opakovalo několikrát. Až kolem půl čtvrté se obloha definitivně zatáhla a před vodou už nebylo úniku. Teplota spadla někam ke 3-4 stupňům Celcia. Ale...

Místním to vadilo pramálo. Průvod poctivě abslovoval celou několikahodinovou trasu. Muzikanti z Třehusku vyhrávali, dešť nedéšť, před většinou domů, u všech se také podle starého zvyku tančilo s hospodyní či hospodářem. Všude, kde otevřeli, bylo nachystáno bohaté pohoštění. Chlebíčky, jednohubky, chleby s uzeným, řízky, koláče... A kořalka, ta nechyběla u žádného stavení! »Mýto« museli zaplatit i řidiči všech aut, kteří tou dobou Vinařicemi projížděli.

Před pátou byl průvod zpátky na návsi. Vystoupení folklorního souboru Lintava z moravských Kunovic se organizátoři rozhodli vzhledem k neustávajícímu dešti zrušit, cimbálovka Mateníku vyhrávala v roubence a diváci ji poslouchali u otevřených oken. Došlo i na žádání o právo, dražení májky a jejímu kácení. Kytku ze špičky v krátkém souboji poté, co máj padla, získal pětašedesátiletý místní hasič František Houba. Dojalo ho to až k slzám, stejně jako následné taneční sólo uprostřed návsi. Nechal si zahrát Pod tou naší starou lípou...

Tečku za letošními Staročeskými máji ve Vinařicích, které se konaly v rámci poberounského folklorního festivalu, obstaralo hodinové vystoupení dechovky 12 Plzeň.     

Festival pokračuje 11. 5. ve Svinařích, 12. 5. v Mokropsech, 14. 5. V Praze na Kampě a 18. 5. V Zadní Třebani. Podrobný program viz sloupek vpravo TERMÍNY AKCÍ.

 

7.5.2019   Miloslav FRÝDL