Hlavní obrázek

Dnes je pondělí 6.7.2020 - Svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus, zí­tra Bohuslava.

Na máje »přiletí« Sejkorky, dorazí soubory z Moravy

Tanečníci folklorního souboru Lintava z moravských Kunovic. (Autor: ARCHIV, 28.3.2019)

Zbývá doladit poslední detaily, jinak už je program poberounského folklorního festivalu Staročeské máje hotový. Letos se v našem kraji bude konat už podvacáté.

Kdo »ujíždí« na folkloru, ten si od něj v květnu neodpočine. Na devíti místech poberounského i podbrdského kraje - a v Praze na Kampě k tomu - se bude konat jubilejní, dvacátý ročník festivalu Staročeské máje. A že je na co se těšit! Nejdřív »nováčci«. Až z Kunovic na moravském Slovácku na máje dorazí folklorní soubor Lintava. Vystupovali už v Portugalsku, Španělsku i Řecku, v červenci pojedou do Francie. A v sobou 4. 5. je můžete vidět v Berouně. Slyšet taky - přivezou si cimbálovku. Z východočeských Slatiňan »přiletí« dětský soubor Sejkorky, premiéru u Berounky si odbude pražský Verpán, Baletní škola Terezie Dudové či renomovaná Taneční škola Betty. Větš&i acute; Ä ást programu na pražské Kampě se ponese v alpském »jódlovacím« duchu.

Po mnoha letech se na náš festival vrátí mělničtí Jarošovci či benešovský Benešáček, z Mostu si to k Berounce zamíří Krušnohorská dudácká muzika. Přijede Moták, Mateník, Vrbina, Modřenec, Praštěnka, Krušpánek..., »domácí barvy« budou hájit Notičky, Klíček, Proměny, Pramínek, Třehusk..., pravověrné dechovkáře jistojistě potěší Netolička, Domažličanka i 12 Plzeň.

A k tomu vystoupení dětí z mateřských i základních škol, průvody krojovaných účastníků, pobožnosti, jarmarky, ceremoniály žádání o právo, česká i moravská beseda, kácení májek, večerní zábavy či posezení s muzikou...           

XX. folklorní festival STAROČESKÉ MÁJE

BEROUN, Barrandovo náměstí
- sobota 4. května 2019

VINAŘICE, náves
- sobota 4. května 2019

SVINAŘE, náves
- sobota 11. května 2019

MOKROPSY, Masopustní nám.
- neděle 12. května 2019

PRAHA, u Hergetovy cihelny
- úterý 14. května 2019

ZADNÍ TŘEBAŇ, náves
- sobota 18. května 2019

LETY, náves
- sobota 25. května 2019

VŠERADICE, u hospody
- sobota 25. května 2019

HLÁSNÁ TŘEBAŇ, náves
- sobota 25. května 2019

KARLŠTEJN, náměstí
- neděle 26. května 2019

 

28.3.2019   Miloslav FRÝDL