Hlavní obrázek

Dnes je úterý 14.7.2020 - Svátek má Karolína, zí­tra Jindřich.

Rozhledna byla na Nový rok v obležení stovek turistů

Studený vrch - Stovky lidí podnikly 1. 1. 2019 pěší výstup na rozhlednu Studený vrch nad Malým Chlumcem. Autentickou reportáž z tradiční novoroční akce v brdských lesích nám poslal jeden ze správců rozhledny. (NN)

Je ráno 1. ledna, úterý, Nový rok 2019. Jedeme starým dobrým povozem značky JEEP tichým lesem na Studený vrch, vezeme něco málo k jídlu, pití a hlavně vodu. Je zima a letos tady není kupodivu ani trochu sněhu. Fouká docela silný vítr, poprchává a my odemykáme rozhlednu.

Konečně jsme uvnitř. První příchozí na Nový rok 2019 jsme tedy my, dobrovolníci nastupující do služby. Tonda, Zmizík, Pepík - věčný běžec, náš starý a dobrý kamarád a po třech letech nám přišel pomáhat i náš oblíbený řezník, kamarád Petr. Podáváme si ruce a přejeme si všechno nejlepší v novém roce. Ani letos si neodpustíme prvního společného panáčka. »Trestáme« se nejen zelenou - každému podle chuti.

U kávy i čaje si rozdělíme úkoly a zaujmeme pozice. Po půl desáté jsou tu první výletníci, nejdřív ojedinělí samotáři, pak už se to sem valí ve velkém.

Chlapi jako vždy, vedou řeči a osvěžují se. Ženy vedou také řeči, jak jinak, navíc se starají o děti, oheň, potravu, počasí a nakonec ještě o chlapy, a to i ty svoje. A všem to krásně utíká. Náhle nastává »divná« chvíle. Je klid a jsme ve věži sami. Jen Zmizík, Pepík a já, od ohně přišel Petr, že tam je už málo lidí. Vyhlásil jsem tedy přestávku a dáváme si druhého panáčka, to je proti kulhání dost důležité. Vařím si asi už sedmý černý čaj s citronem a chuť dát si jedno orosené »zesPlzně« se stále nedostavuje. Zato Zmizík do sebe hrne pivínko jedno za druhým i pálenky všech barev a zatím ani nemluví z cesty. Zachlastá prý i za nás! Je pozdní odpoledne, dítka už nepobíhají tak svižně, šum hlasů ve větru utichá, začíná se stmívat.

Pryč, dolů, schovat se v lese před větry, odcházejí i poslední turisté. Než se setmí, zabalíme to venku. Čekáme na poslední návštěvníky, kteří k nám jdou z Dobříše. Kamarád Vašík s ženou i dcerkou, každoročně, je-li zdráv a vesel přichází na panáčka rumu... Konečně zavíráme, začínáme s úklidem a balením i uvnitř věže. Je čas vyhodnotit den. Takže: Žádný úraz. Nikdo se nepopral.

Všechny příchozí jsme rádi viděli a doufáme, že i oni nás. Počasí bylo drsné, ale ucházející. Podle odhadu sloužících a přihlížejících se Novoročního výstupu 2019 zúčastnilo asi 300-400 nadšenců, kteří si přišli protáhnout tělo výstupem na Studený vrch. Děkujeme všem za návštěvu, máte náš obdiv. Děkuji i chlapům ze služby.

Rozhlednu teď necháme odpočívat minimálně do 31. 3. Máme v plánu několik úprav uvnitř věže (schody, okna, snad i nová výstavka), hlavně pro zvýšení bezpečnosti návštěvníků. Znovu otevřena bude od dubna do října. Srdečně všechny zveme! Více informací o akcích najdete na www.rozhlednastudenyvrch.estranky.cz.

 

 

23.1.2019   Antonín KOTOUČ    Vyšlo v NN 1/2019