Hlavní obrázek

Dnes je sobota 15.8.2020 - Svátek má Hana, zí­tra Jáchym.

Macechy se rozloučily Cohenovým Haleluja

Vystoupení kapely Macechy v Osově bylo naplánováno měsíce dopředu, ale jak se ukázalo, nejen u nás - na ten samý den, 16. 12. 2018, také ve Skřipli a Lochovicích, což bylo trochu znepokojující s výhledem na počet eventuálních návštěvníků. Soubor je početně velmi zdatný a hrozila přesila účinkujících nad publikem, což byla stresující představa. Obavy se ovšem ukázaly jako liché, neboť se dostavilo početné obecenstvo ze všech koutů našeho kraje a zaplnilo prostory osovského chrámu.

Podle názvu kapely by se dalo usuzovat, že se jedná výhradně o ženy, ale není tomu tak. Původní country kapela se tak pojmenovala na samém dávném počátku své kariéry, ale jak šla léty, přibývalo v souboru mužů. Vždy na vánoční dobu připraví tito hudebníci pořad hudby a slova a s tímto pásmem dorazili i k nám, do osovského kostela. Dvacet tři muzikantů zaplnilo prostor u obětního oltáře a my přítomní se mohli radovat z jejich krásného mnohohlasého zpěvu doprovázeného kytarami, houslemi a klávesami.

Co zaseješ, to sklidíš!, Přestaň se trápit tím, co není možné změnit!... Také tato slova zazněla během programu mezi skladbami. Ty byly půvabné, melodické, veselé - koledy, vánoční písně, spirituály, to vše měla kapela ve svém repertoáru a záhy svým zpěvem navodila milou sváteční atmosféru adventu a Vánoc. Hodina utekla rychleji, než bychom si my, posluchači, přáli, a muzikanti přednesli závěrečnou píseň - Cohenovo Haleluja. Vypukl bouřlivý aplaus a dočkali jsme se tedy i přídavku, bohužel jen jednoho - Gruberovy Tiché noci. Bylo to překrásné. Dík za realizaci akce patří starostce Marcele Čabounové. A na konec jedna perlička: krátkou zprávu o této akci přinesla i Česká televize - viz foto.

 

 

24.1.2019   Marie PLECITÁ    Vyšlo v NN 1/2019