Hlavní obrázek

Dnes je sobota 15.8.2020 - Svátek má Hana, zí­tra Jáchym.

Schází lékaři, hlavně ti dětští!

V ŘEVNICÍCH KONČÍ MUDR. FUCHSOVÁ, PO OKOLÍ JE PŘÍJEM PACIENTŮ OMEZEN

Řevnice, Poberouní - Problém, kam přihlásit novorozence k dětskému lékaři, začínají na sociálních sítích řešit maminky z dolního Poberouní. Například v Řevnicích bude nyní k dispozici jediný pediatr. Od března uzavírá svou praxi MUDr. Helena Fuchsová. Důvod.

„Nesehnala jsem v České republice dětského lékaře, který by moji praxi zastupoval a výhledově ji i převzal,” vysvětlila. Možnosti v okolí jsou omezené. V Dobřichovicích i Černošicích je příjem nových pacientů omezen, nebo lékařky upřednostňují místní pacienty. Maminky jsou tak nuceny hledat ve vzdálenějších a hůře dostupných obcích.

„Řešila jsem problém v červnu poté, co skončila naše doktorka v Radotíně. Sehnat pediatra mi trvalo asi 5 měsíců, obvolávala jsem jak blázen Radotín, plné byly Černošice, Dobřichovice, Řevnice. Poslední jsem zkusila Zbraslav a - bingo. Mají ještě jednu ordinaci v Lipencích,” napsala ve facebookové skupině jedna z maminek.

Situace je problematická nejen v našem regionu, ale v celém Česku. Dětští lékaři jsou totiž nejrychleji stárnoucí skupinou zdravotníků. Jejich průměrný věk je 56 let. Podle ministerstva zdravotnictví by už za pár let mohla být více než polovina v důchodovém věku.

„Věkový průměr je výrazně vyšší než u ostatních profesí. Očekáváme reálný problém, který může nastat v poměrně krátké době - nepochybně v horizontu dvou tří let tady budeme mít nedostatek lékařů,” uvedl před časem náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Zpravodajský portál idnes citoval předsedkyni Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR Ilonu Hülleovou.

„Profesní organizace na problém stárnutí praktických lékařů pro děti a dorost upozorňuje už více než patnáct let.” Také podle řevnické lékařky Heleny Fuchsové je situace velmi složitá.

„Problematika je podstatně širší a nebezpečnější, než si běžná populace uvědomuje. Týká se to všech kolegů napříč spektrem,” odpověděla na dotaz NN a přislíbila poskytnout na toto téma rozhovor do dalšího vydání.

Proč je mladých pediatrů málo? Důvodů je podle předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost více. Vadí jim bující administrativa i špatné finanční ohodnocení. Roli hraje i loňské zrušení oboru »praktické lékařství pro děti a dorost« na lékařských fakultách, který existoval od roku 2004.

„Problému se věnujeme,” potvrdil řevnický starosta Tomáš Smrčka s tím, že na radě se zatím neoficiálně bavili o možnostech finanční podpory otevření nové ordinace dětského lékaře.

„Plánujeme i schůzku s dr. Fuchsovou. Zatím ale mnoho konkrétnějších informací nemám,” dodal.

Jeho protějšek z Dobřichovic Petr Hampl zatím problém nedostatku dětských lékařů nezaznamenal.

„Na středisku máme paní doktorku Krausovou a nikdo z občanů se na mě dosud neobrátil, že by byl jakýkoli problém,” odpověděl na dotaz NN. Podobně reagoval i starosta Černošic Filip Kořínek. Doplnil, že obec, ať už s rozšířenou působností či jednotlivé samosprávy, v tomto nemají výrazné možnosti řešení.

„Snad kromě toho, pokud by třeba měly nebo vybudovaly a za zvýhodněných podmínek nabídly prostory pro zřízení nových ordinací. To je ale spíš hypotetické. Pochybuji, že by na to obce v naší lokalitě měly peníze. Navíc zajištění zdravotní péče je v kompetenci a povinností státu a zdravotních pojišťoven,” míní Kořínek.

 

 

22.1.2019   Pavla NOVÁČKOVÁ    Vyšlo v NN 1/2019