Hlavní obrázek

Dnes je středa 19.6.2019 - Svátek má Leoš, zí­tra Květa.

Brazilské Vánoce: třicet stupňů, krátké rukávy

VÁNOCE. Havrlíkovi u vánočního stromečku v Sao Paulu. (Autor: ARCHIV, 4.1.2019)

Sao Paulo - Z cesty za krajany do Brazílie se před pár dny vrátila staropražská kapela Třehusk. S přípravami i organizací výpravy muzikantům výrazně pomohla generální konzulka ČR v Sao Paulu, rodačka ze severočeských Teplic Pavla HAVRLÍKOVÁ.

Kolikrát už jste v Brazílii slavila Vánoce, povídejte...? V Brazílii jsme letos již čtvrtým rokem, ale Štědrý den jsme zde slavili pouze jednou, před dvěma lety. Generální konzulát v São Paulu patří k malým úřadům, pracuje tu pou- ze pět vyslaných Čechů a i mezi vánočními svátky máme běžný pracovní provoz. I když by všichni chtěli odjet na Vánoce za rodinami, musíme se prostřídat a vždy tu někdo z nás zůstává. Tak jsme jednou v Brazílii zůstali i my.

Jak jste prožívala své první »brazilské« vánoční svátky? O prvních Vánocích jsme odlétali za rodinou od Čech, ale v Brazílii jsme si užili advent i předvánoční atmosféru. Teploty kolem třiceti stupňů Celsia, všichni v krátkých rukávech a šortkách. Do toho přezdobená obchodní centra, všude obrovské postavy Papai Noel neboli Santa Klause, umělé stromky, z živých pouze thuje. Těšili jsme se do Čech na sníh a Ježíška...

V čem se liší brazilské Vánoce od těch typicky českých? Brazílie je převážně katolická země, ve většině rodin jsou proto Vánoce spojeny s narozením Ježíše Krista. Velkou roli hraje i obrovský rozměr země - Vánoce jsou často jediným okamžikem roku, kdy se celá rodina společně setká, a jsou proto výrazně rodinným svátkem. Na Štědrý den, 24. prosince, se podává slavnostní večeře: krocan, sladký toust se skořicí, uzená šunka a smažené kuličky z tresky. Nesmí chybět rýže s rozinkami a pražená manioková mouka »farofa«. V noci z 24. na 25. 12. děti očekávají příchod Papai Noel, který přináší dárky - v jejich fantazii přijíždí na sáních tažených sobím osmispřežením. Na oběd 25. 12. se schází široká rodina a jí se to, co zbylo od předchozího dne. V kostelích, obchodních centrech, ale i doma se zdobí vánoční stromky a betlémy. Co se vám na brazilských svátcích nejvíc zamlouvá a co se vám na nich naopak nelíbí? Líbí se mi, že v Brazílii jsou Vánoce obdobím, kdy se setkávají celé rodiny, jsou spolu všechny generace: prarodiče, rodiče i děti. V tomto čase se také hodně myslí na ty, kterým osud tolik nepřál - organizují se sbírky jídla a hraček pro děti bez rodičů, seniory a hodně dobrovolníků tráví čas s těmi, kteří nemají rodinu. Nelíbí se mi , že se vytrácí původní myšlenka Vánoc - oslava narození Ježíše Krista, advent… Vánoce jsou silně komerční záležitostí a je zde velký vliv severní Ameriky.

Jaká je vaše představa ideálně strávených Vánoc? Vánoce jsou pro mne spojeny s rodinou, sejít se, být spolu s nejbližšími. Je to o to důležitější, že žijeme v jiné zemi a na jiném kontinentě, než obě naše rodiny, společných okamžiků je velmi málo a jsou vzácné. Ideální Vánoce by měly být alespoň o trochu méně hektické. Předvánoční období bývá na zastupitelských úřadech velmi pracovně vytížené, dokončují se projekty stá vajícího roku, připravují se aktivity na rok následující… To, že je první adventní neděle, jsem si letos uvědo- mila až pozdě v noci po přečtení českých zpráv o adventních koncertech. Svíčku jsme zapálili dvě hodiny před půlnocí. Přála bych si mít více času na dcery, péci s nimi cukroví…

Vaše dvě dcery jsou relativně malé. Jak Vánoce v Jižní Americe vnímají ony? Nestýská se jim? Po babičkách, po sněhu, po cukroví… Stýská. A jak! I proto jsme se až na zmíněnou jednu výjimku vždy vydali na konec roku zpět do Čech. Všem nám chybí i sníh, lyžování. Obě babičky jsou skvělé. Jsme jim vděční za nádhernou atmosféru a vše, co k Vánocům patří. Musí to být pro ně náročné, když jim do předvánočního shonu přijede čtyřčlenná rodina s dvanácti zavazadly. Naštěstí jsme s manželem ze stejného města a naši rodiče bydlí blízko od sebe...

Čechů žije v Brazílii stovky, možná tisíce. V Sao Paulu, Rio de Janeiro, ale i v dalších městech: Porto Alegre, Bataypora, Nova Petropolis… Jak slaví Vánoce oni? Zpívají si české koledy, pečou cukroví? V Sao Paulu a Rio de Janeiru dokonce chodí i český Mikuláš s čertem a andělem! Mikulášská nadílka pro děti krajanů spojená s předvánočním posezením je tradičně poslední aktivitou, kterou generální konzulát pořádá. Děti si vyrábí vánoční ozdobičky, seznamují se s vánočními zvyky, s koledami nám pomáhá hudební soubor Pramen, vyhlašujeme soutěž o nejlepší obrázek Ježíškovi a nejlepší cukroví. Nikdy nechybí vanilkové rohlíčky, pracny a linecké. A máme i vánoční jedličku - byť jen umělou - zdobenou českými ozdobami. Kromě Mikuláše je oblíbená i příprava adventních věnců, krajanský spolek v Sao Paulu každoročně pořádá vánoční mši s českými koledami.

Jak vypadá krajanský život v Brazílii obecně? Drží Češi pospolu, mají potřebu se scházet, družit? Pořádají společné akce, mluví spolu česky? Do Brazílie přicházeli první Češi od poloviny 19. století - pomáhali osídlovat jižní státy Rio Grande do Sul, Paraná a Santa Catarina. Výraznou emigrační vlnou byli ti, kteří prchali před nacisty a před komunisty. Významné bylo i období, kdy do Brazílie přišel Jan Antonín Baťa. Všichni odcházeli z Čech do vzdálené, neznámé Brazílie a věděli, že se pravděpodobně do rodné země nikdy nevrátí. Udržování českých tradic a jazyka pro ně bylo zásadní. Vznikaly spolky, kde se krajané scházeli, a které pomáhaly nově přistěhovalým krajanům. Moderní prostředky, jako skype a whatsapp, nyní zjednodušily komunikaci Čechů s jejich rodinami i mezi nimi samotnými.

Pod generální konzulát spadá šest krajanských spolků. Dva sídlí v Mato Grosso do Sul a jsou navázány na baťovskou tradici. Spolek v Nova Andradina vede nejstarší vnučka J. A. Bati Dolores Baťová. Dva další spolky působí v Rio Grande do Sul jeden v Porto Alegre a druhý v Nova Petropolis, kde sdružuje potomky německy mluvících Čechů ze severních Čech, tzv. Boêmios. Dlouhou historii má spolek v Sao Paulu. Nejmladší je Asociace Čechů a Slováků, která vznikla v Rio de Janeiru teprve v roce 2017. Sdružuje převážně mladé lidi, kteří do Brazílie přišli za studii či partnerem, a již tu zůstali.

Všechny krajanské spolky pořádají akce, třeba české dny navázáné na říjnový státní svátek. V Brazílii také působí dvě učitelky českého jazyka, které vyučují češtinu v rámci krajanských spolků i na univerzitách v Sao Paulu, Porto Alegre a Batayporá.

Existuje v Sao Paulu, Riu či jinde v Brazílii typická česká hospoda, kam se dá zajít na vepřovou, svíčkovou či guláš a napít se českého piva? Hospoda, kam by se dalo zajít na české jídlo a pivo, bohužel v Sao Paulu ani v Riu není. Donedávna se česká kuchyně vařila v Česko-slovenském baru Marek, ale ten se nacházel ve čtvrti ne příliš bezpečné a poměrně obtížně dostupné, takže ho majitelé museli zavřít. Jejich guláš či smažený sýr byly výtečné - doufáme, že se podaří najít lepší prostory a podnik znovu otevřít. Na svíčkovou, guláš či bramborový salát ale můžete přijít k nám při některé z našich akcí! Podáváme česká jídla, která pro nás připravují krajanky, výborné kuchařky a cukrářky. Laskonky, žloutkové věnečky nebo makový štrůdl chutnají jako od maminky! Co se týče piva, do Brazílie se dováží Budvar, Primátor, Praga, 1795, Bernand a chystá se i Pilsner Urquell. Jsou k dostání jak v supermarketech, tak ve vybraných pivnicích. Musíte ale počítat s cenou v přepočtu mezi 100 - 150 českými korunami za půllitr.

Jak Brazilci vnímají Čechy? Co se jim vybaví, když se řekne Česko? Jedním z prvních překvapení po mém příjezdu do Brazílie byla skutečnost, že velká část Brazilců Čechy zná a přinejmenším v Praze již byla. Znají nás, Prahu považují za jedno z nejkrásnějších měst na světě (ne-li nejkrásnější) a chtějí se k nám vrátit. Jsou fascinováni naší architekturou, udržovanými historickými budovami, českou klasickou hudbou. A - českou kuchyní a pivem...

Jak oslaví Češi v Brazílii příchod Nového roku? Čeští krajané budou nový rok slavit zřejmě stejně, jako všichni Brazilci.

Je léto, teploty šplhají vysoko, navíc jsou hlavní dětské prázdniny. Většina z nich vyrazí na pobřeží - do svých letních bytů či do hotelů. Nový rok oslaví se sklenkou šampaňského či caipirinhi, tradičního koktejlu s alkoholem z cukrové třtiny.

S jakým předsevzetím či přáním vstoupíte do nového roku? S přáním pevného zdraví pro všechny a aby lidé byli k sobě ohleduplnější, tolerantnější! V roce 2019 končí moje mise v Brazílii a ráda bych dokončila projekty, na kterých jsme pracovali. Chci třeba vydat povídku Markéty Pilátové o J. A. Baťovi, kterou nádherně ilustroval malíř malující ústy, Jakub Hříbek z Domova Paprsek v Olšanech. Jestli se mi těch několik projektů podaří dokončit, budu si moci říci, že po mně v Brazílii něco smysluplného zůstává.

Že ta čtyřletá práce měla smysl. A že mě moje rodina - především můj manžel - celou tu dobu nepodporovala nadarmo.

 

 

6.1.2019   Miloslav FRÝDL    Vyšlo v NN 26/2018