Hlavní obrázek

Dnes je sobota 20.7.2019 - Svátek má Ilja, zí­tra Vítězslav.

Legionáři uctili legionáře

POMNÍK NA NÁDRAŽÍ. Říjnová výprava navštívila místa spojená s boji legionářů v ruském městě Penza a na nádraží uctila památku padlých bratrů u pomníku, který zde byl odhalen před třemi lety. (Autor: ARCHIV, 23.10.2018)
NA VZPOMÍNKOVÉ POUTI DO RUSKA BYLA ZASTOUPENA I TMAŇ

Vzpomínkové pouti do Ruska pořádané Československou obcí legionářskou s Ministerstvem obrany se 5. - 10. října účastnila též zástupkyně Církve československé husitské z Tmaně. Stejně jako v září v italském Doss Altu uctila památku bratří legionářů.

Před sto lety, na podzim 1918, ustupovaly československé pluky I. divize v boji s bolševiky z Povolží. Na různých místech v Rusku bojovali naši muži proti obrovské přesile. Bylo až mrazivé stát na půdě, kde prolévali krev muži z pluku se jménem Mistra Jana Husa a dalšími slavnými jmény husitského hnutí. Silný zážitek umocnil fakt, že na těchto místech s námi stáli potomci slavných generálů! Vzpomněli jsme, poděkovali, vzdali úctu minutou ticha a zazpívali naši hymnu. Modlili jsme se za všechny i za to, abychom již nemuseli nikdy stát bratr proti bratru. Děkujeme legionářům i ministerstvu obrany za pořádání těchto poutí a pražské diecézi CČSH za duchovní podporu a možnost pouť vykonat.

Náboženská obec ve Tmani je s legionáři silně propojena. Sbor Jiřího z Poděbrad je zasvěcen »husitskému králi Jiřímu z Poděbrad a bratřím legionářům« - podle zápisu v kronice. Legionáři byli u zrodu náboženských obcí naší církve na různých místech ČSR. I prsť ze Zborova z první pouti z roku 1927, jež je uložena ve sboru, je součástí naší historie, jež nás vybízí i zavazuje tuto tradici a kořeny ctít. Nebýt legionářů, nebylo by Československa, nebýt Československa, nebyla by Církev československá husitská. Bože, dej ať se již nikdy nestane, aby ti, co nejvíc udělali pro svůj národ, byli špiněni, umlčováni a hnáni do zapomnění.

 

 

25.10.2018   Jana Šmardová - KOULOVÁ    Vyšlo v NN 21/2018