Hlavní obrázek

Dnes je středa 19.6.2019 - Svátek má Leoš, zí­tra Květa.

Na Oktoberfestu se letos premiérově jódlovalo

Pro některé nejhezčí slavnost v Evropě. Pro jiné zbytečně předražená a nabubřelá akce. Na každý pád největší pivní festival na světě, na který ročně zamíří až šest milionů návštěvníků! V sobotu 22. září v poledne byl v německém Mnichově slavnostním naražením prvního pivního sudu odstartován už 185. ročník Oktoberfestu. Svátku všech příznivců chmelového nápoje, který se koná v kuse po dobu tří víkendů.

Ve stejný den byly naraženy sudy s originálním festivalovým ležákem také ve Svinařích, kde se uskutečnil V. ročník místního Oktoberfestu. Již od 14 hodiny začali na místní kurty přicházet první návštěvníci. Pivo se - výhradně do tupláků - točilo o sto šest a po dvou hodinách bylo pět sudů z jedenácti vypitých! Letošní ročník svinařského Oktoberfestu zároveň hostil premiéru Mistrovství ČR v jódlování. Odstartováno bylo v podvečer. Ačkoliv se na kurtech ve Svinařích sešlo okolo 250 lidí, odvahu stoupnout si na pódium a zajódlovat našlo jen devět odvážlivců. Nejprve se mikrofonu ujal náš host, dlouholetý člen operního sboru ND a »předseda jódlovací komise« Jan Růžička.

Honza Růžička zvaný Pahorek s kytarou v ruce vyšvihnul nádhernou píseň i s jódlováním a dodal tím tak soutěžícím odvahy. Jako první na pódiu zazněl duet v podání Michala Kozáka ml. a Jirky Sládka.

„Doufám, že nás nevypískáte. Ale bude to sranda - jak pro vás, tak pro nás. Já to dělám poprvé v životě a věřím, že i tady můj kolega je na tom podobně. Koukali jsme na to na YouTube, tak snad to vyjde,” uvedl společné vystoupení Michal. Vyšlo - kluci byli skvělí a pobavili všechny zúčastněné. Absolutním vítězem se dle poroty stal místňák David Novák, který byl po právu odměněn originálním tuplákem s vypískovaným titulem Mistra ČR v jódlování.

Skvělou atmosféru skvěle doplňovala děvčata i chlapi v tematických krojích, hra na harmoniku, výborné bílé bavorské klobásy nebo louhované preclíky. Letošní Oktoberfest můžeme tak s klidným srdcem zhodnotit jako velice úspěšný - počasí bylo milosrdné, vše se snědlo i vypilo a všichni se dobře pobavili.

 

 

10.10.2018   Lucie BOXANOVÁ    Vyšlo v NN 20/2018