Hlavní obrázek

Dnes je středa 19.6.2019 - Svátek má Leoš, zí­tra Květa.

Od průvodce jsme dostali recept na Hamanovy uši

Podzimní zájezd, tentokrát směr Vysočina, pořádali zahrádkáři ze Zadní Třebaně. Nejprve jsme navštívili zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou, přezdívaný též moravské Versailles, který patří k nejnavštěvovanějším památkám Vysočiny. Dnešní podobu získal přestavbou, kterou platil poslední z Questenberků Jan Adam. Při přestavbě byla také založena krásná zámecká zahrada o rozloze 9 ha.

V současnosti je zámek využíván k pořádání koncertů, koná se tu i Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského. Místnosti jsou zařízeny ve stylu barokního šlechtického sídla, opravdová nádhera! Pak jsme vyjeli směr Třebíč a prošli židovskou čtvrtí, jež patří k nejzachovalejším v Evropě. Typické úzké uličky mezi domy, veřejné průchody, romantická náměstíčka, verandy a balkony. Domy nemají zahrádky, jsou navzájem propojeny. Čtvrť zvaná Židy se 108 dochovanými stavbami je zapsaná v seznamu světového dědictví UNESCO.

Významná je Zadní synagoga dostavěna v roce 1669. V roce 1989-1997 prošla rekonstrukcí a byla zpřístupněna veřejnosti. Měli jsme štěstí na mladého (16,5 let) průvodce, který vyprávěl vše s takovou láskou a zasvěcením, že jsme ani nedutali. Neuvěřitelně šikovný mladík! Dostali jsme od něj i recept na Hamanovy uši: tvoří se trojúhelníčky s různými náplněmi, které se skládají do tvaru židovské hvězdy.

Vedle Zadní Synagogy byla v Galerii Ladislava Nováka u příležitosti 115. výročí narození Antonína Kaliny otevřena jeho pamětní síň. A. Kalina byl třebíčský rodák, kterému se podařilo v koncentračním táboře Buchenwald zachránit více než 900 židovských chlapců. V Jeruzalémě byl oce- něn titulem Spravedlivý mezi národy, udělovaný lidem nežidovského původu, kteří přispěli k záchraně Židů před holocaustem.

Také prohlídka Baziliky sv. Prokopa stála za to. Opatský chrám, původně zasvěcený Panně Marii, byl budován od 1. pol. 13. stol. jako součást benediktského kláštera. Bazilika patří ke skvostům středověkého stavitelství evropského významu. Je postavena v románském slohu s gotickými prvky.

Nejcennější je gotická krypta. Za zmínku stojí i Karlovo náměstí, které je svojí rozlohou 2,2 ha jedním z největších v České republice. Zde jsme měli zamluvený oběd v restauraci Černý dům.

Chtěla bych poděkovat Richardu Votíkovi za super připravenou akci. Je neuvěřitelné, že Richard nejdříve projede všechna místa, kam nás chce pozvat, obejde restaurace, najde tu, kde se dobře vaří a až pak připraví program. Už se těšíme na jarní výlet!

 

7.10.2018   Jitka ŠVECOVÁ    Vyšlo v NN 20/2018