Dnes je středa 19.6.2019 - Svátek má Leoš, zí­tra Květa.

Třehusk v Polsku pobavil stovky diváků i pořadatele

Třehusk na Karpatském veletrhu cestovního ruchu v polském městečku Ustrzyki Dolne. (Autor: Marcin MILCZANOWSKI, 3.8.2018)

Jubilejní desátou zemi navštívila na přelomu července a srpna 2018 poberounská hudební skupina Třehusk. Do polského městečka Ustrzyki Dolne ležícího v Podkarpatském vojvodství se vydala na Karpatský veletrh cestovního ruchu. Po USA, Francii, Německu, Holandsku, Itálii, Slovensku, Rumunsku, Chorvatsku a Srbsku má tedy Třehusk další »zářez«, Made in Poland.

Na východ se pětičlenná skupina vypravila v neděli 29. 7. 2018 časně ráno, jen pár hodin poté, co dohrála v Černolicích na letním sousedském posezení. Před sebou měla takřka 900 kilometrů a obávanou dálnici D1. V brzkých hodinách se naštěstí v četných zúženích netvořily kolony, a tak jsme už hodinu před polednem překročili polskou hranici. Zatímco naše D1 neustále připomíná jedno velké staveniště, po polských A1 i A4 se jelo skvěle, bez jakýchkoli komplikací. Ve smluvených 14.00 jsme proto dorazili do cíle – k místnímu muzeu a hostinci Mlýn.
Ustrzyki Dolne je příhraniční městečko, pět kilometrů na východ od něj leží Ukrajina, čtyřicet kilometrů na jih Slovensko. Obě tyto země vyslaly na veletrh své hudební a taneční zástupce. Nechyběli ani domácí a hosté z Maďarska. Kromě nedělního folklorního programu se během třídenní akce uskutečnila také vědecká konference o první světové válce, mistrovství v nordic walkingu a otevírání nových turistických tras. Díky evropským dotacím tu mají nejen nová hřiště, naučné stezky, cyklostezky, halu..., ale také funkční drezínu, která po zaniklé železnici jezdí jako turistická atrakce.

Kvůli aprílovému počasí, během něhož se střídala horka s bouřkami, se akce konala v moderní sportovní hale, současně s jarmarkem řemesel. K dostání tu byly domácí medy, marmelády, ovčí sýry a mnoho upomínkových předmětů. V hodinovém vystoupení, které kapelník prokládal česko-rusko-anglicko-polským proslovem, jsme divákům nabídli to nejlepší. Nechyběly písně s jarmarečními obrázky, námořnická show Jiřího Vitouše ani vojenské pochodové rytmy. Dobře se bavilo několik set přítomných posluchačů i organizátoři, kteří nás rovnou pozvali i na příští rok.       

 

3.8.2018   Pavla NOVÁČKOVÁ   

 
 

PARTNEŘI A SPOLUPRACOVNÍCI

TOPlist