Hlavní obrázek

Dnes je čtvrtek 21.2.2019 - Svátek má Lenka, zí­tra Petr.

Rodákům hrála Hájenka, tančilo Srdíčko

V LETECH OSLAVILI STAROČESKÉ MÁJE I DEVÍTISTÉTŘICÁTÉ VÝROČÍ PRVNÍ ZMÍNKY O OBCI

První zmínka o Letech je z roku 1088. K letošnímu 930. výročí obec uspořádala premiérové setkání rodáků a pamětníků. Konalo se v den oslavy Staročeských májů, tedy 26. 5.

Do pamětní knihy se zapsalo šedesát hostů setkání. Po slavnostním uvítání se o zábavu starala kapela Hájenka, do jejíž pochodových písní vystoupila skupina mažoretek z kolínského souboru Srdíčko. Během dopoledne bylo možné nahlédnout do spousty fotoalb, kronik, starých pohlednic, fotografií i pamětních knih.

K prolistování byly časopisy Letovák, ty nejstarší z 50. let minulého století, promítán byl film z oslavy 100. výročí založení SDH Lety v roce 1996. Za zapůjčení dokumentace patří velký dík letovskému Sokolu, kynologickému klubu, Tomáši Podubeckému, Jiřímu Hudečkovi a Okresnímu archivu v Dobřichovicích v zastoupení Pavla Buchteleho.

Ve 13.45 odcházel od sálu na náves průvod vedený letovskými hasiči, májku nesly děti z místní školky. Po slavnostním udělení práva k pořádání májů, o které starostku žádaly děti z MŠ Lety a za hasiče Petr Špringr, mohl být zahájen program. Nechyběla v něm vystoupení našich dětí ze školky i školinky Nona, představily se soubory Notičky a Proměny. Z Chodska přijela skvělá Domažlická dudácká muzika, diváky pobavilo pěvecké seskupení z Let a okolí Pňora Škluntuc i kapela Třehusk.

Děti z hasičského kroužku zasahovaly při likvidaci hořícího domečku a zachraňovaly své kamarády - se zraněními je vytáhly z nabouraného auta a ošetřily jim krvácející rány. Za ukázku zásahu i poražení májky děkujeme dospělým hasičům, kteří pozvali své přátele z báňské záchranné služby z Kladna a připravili stánek, kde si návštěvníci mohli zopakovat znalosti z oblasti první pomoci. Děti bavil mimo jiné kouzelník Hopsík, jeho představení doplňovaly dva skákací hrady.

O hlavní koncerty laděné do jazzu a dixie se postaraly skvělé kapely The Dixie Hot Licks, Brass band Rakovník a překvapení večera - kapela Ting, která roztančila náves a dodala úžasnému dni tu správnou tečku.

Letošní máje se opravdu vydařily. Kdo jste se nemohl 26. 5. zastavit na letovské návsi, určitě se podívejte do fotogalerie na obecních stránkách, kde je dění zaznamenáno očima fotografek Petry Stehlíkové a Aleny Vanžurové.

 

19.6.2018   Barbora TESAŘOVÁ    Vyšlo v NN 12/2018