Hlavní obrázek

Dnes je středa 19.6.2019 - Svátek má Leoš, zí­tra Květa.

Starostové zachraňují Berounku

„SPLAVNĚNÍ DOLNÍHO TOKU ŘEKY JE NESMYSL,” TVRDÍ RYCHTÁŘ ČERNOŠIC

Poberouní - Proti plánům na splavnění dolního toku řeky Berounky se na konci května velmi hlasitě ozvali starostové Černošic, Radotína, Zbraslavi a dalších několika městských částí. Představili otevřený dopis Zachraňme Berounku!, který veřejně podepsali a zaslali vládě České republiky.

„Chceme společně vyjádřit zásadní nesouhlas s budoucím záměrem splavnění Berounky,” uvedl jeden z iniciátorů dopisu, starosta městské části Praha 16 - Radotín Karel Hanzlík.

„Velké stavební zásahy, které by pro otevření řeky lodím byly nezbytné, by způsobily nevratné změny přírodního charakteru Berounky,” dodal s tím, že na »záchraně« dolního toku řeky, tj. na zachování a posílení jejího přírodního chrakteru, se shodují obce ležící v jejím povodí s magistrátem hlavního města Prahy, ministerstvem životního prostředí (MŽP) i Povodím Vltavy.

„Jediný, kdo drží projekt splavnění při životě, je ministerstvo dopravy (MD),” prohlásil starosta Černošic Filip Kořínek.

„Ministr Ťok, jeho dva náměstci i ředitel odboru strategie mně sdělili, že reprezentují MD a jejich úkolem je tudíž bojovat za dopravu. Protože je Berounka v zákoně vedena jako určená pro dopravu, oni rozhodně nebudou ti, kteří by její vyškrtnutí ze seznamu vodních cest navrhovali,” řekl Kořínek, podle kterého je splavnění Berounky nesmysl.

„U každého jezu by muselo být vybudováno zdymadlo, což považuji doslova za zvěrstvo,” nebral si servítky.

Co konkrétně starostové ve svém otevřeném dopise vládě požadují? „Navrhujeme změnu zákona, kterou by byla řeka Berounka vypuštěna ze seznamu toků určených pro motorovou lodní dopravu v příloze zákona o vnitrozemské plavbě,” sdělil Karel Hanzlík.

„Podle našich informací probíhají v současné době jednání MD s MŽP o rozsahu, ve kterém bude Berounka ze seznamu splavných toků vypuštěna. MŽP navrhuje úplné vypuštění celého toku řeky, ale MD údajně přišlo s variantou, že by byla zachována jako splavná po Černošice, a to stávajícím řečištěm,” píše se v otevřeném dopise.

„A právě vůči těmto snahám MD se chceme preventivně vymezit a zatlačit na záchranu řeky v její současné podobě,” uzavřel starosta Kořínek.

Zatímco proti splavnění Berounky se postavili i starostové obcí výše proti proudu Berounky (viz Splavnění řeky?...), převozník pražský Zdeněk Bergman provozující u Černošic přívoz Kazín, je podporuje: „Splavnění bude ekologickou stavbou, která bude environmentálně zakomponována do stávající krajiny s minimálním dopadem na životní prostředí,” tvrdí Bergman, který založil Karlštejnský splavňovací spolek, jehož úkolem »je získání prostředků na projekt splavnění Be- rounky po obec Karlštejn«.

„Smyslem činnosti spolku je přispět okolí Berounky, tj. okolním obcím a uživatelům řeky (rybářům, vodním sportovcům, rekreační a sportovní plavbě) k lepší možnosti využívání řeky Berounky,” vysvětluje Bergman.

 

5.6.2018   Miloslav FRÝDL    Vyšlo v NN 11/2018