Dnes je středa 19.6.2019 - Svátek má Leoš, zí­tra Květa.

Křtili jsme Všenorskou polku, nahráli Do Dolan

Třehusku při křtu gramofonové desky se Všenorskou polkou Zdeňka Krotila. Všenory, 19. května 2018. (Autor: Alena SAHÁNKOVÁ, 19.5.2018)

Výjimečné akci byl Třehusk přítomen 19. 5. 2018. A kdyby jen přítomen! Ve Všenorech si připomínali sté výročí konce Velké války, resp. vzniku Československa a kromě několika přednášek na toto téma do programu zařadili i slavnostní křest grafomonové desky s nahrávkou Všenorské polky od hornomokropeského (dnes součást Všenor) rodáka, později obyvatele Řevnic Zdeňka Krotila. Napsal ji před více než půl stoletím, pak se nad ní »zavřela voda«; nyní ji Všenorští objevili a rozhodli se znovu »vzkřísit«. Při té příležitosti požádali Třehusk, zda by se ji nenaučil a na výše zmíněné vzpomínkové akci nezahrál. Hudba-služba, jak tvrdí známý kapelník Václav Hybš – udělali jsme si dvě extra zkoušky, basista Miloš Chroust se naučil pěvecký part, Saša Skutil svižné trumpetové sólo, my ostatní zbytek a šlo se na věc. Aplaus jsme sklidili veliký a bodejť by také ne: byli jsme první, kdo zmíněnou polku po desítkách let znovu veřejně uvedl. Pochválila nás i skladatelova dcera, jež byla obnovené premiéře díla svého otce ve Všenorech osobně přítomna…

Týž den jsme ještě stačili hodinovým koncertem pobavit početné publikum na Staročeských májích v Zadní Třebani, zahrát k večernímu kácení májky tamtéž a v neděli 20. 5. 2018 časně ráno už jsme uháněli směr Litomyšl na naši oblíbenou - už sedmou - Sousedskou husičku. Vydařila se i tentokrát a i tentokrát padl rekord: dozlatova opečené stehýnko (no, spíš pořádné stehno!) s oběma druhy knedlíků a zelí už si na hlavním litomyšlském náměstí společně dopřávalo přes šest stovek (!) jedlíků. Třehusk jim k tomu vyhrával jednu staropražskou pecku za druhou, takže jim chutnat prostě muselo. Jisté je, že jsme akci minimálně nepokazili – kdyby ano, těžko by nás pozvali na její osmý ročník, který se bude konat 19. května 2019. Přijeďte také, vážně to stojí zato!

Šnůru sedmnácti květnových vystoupení jsme uzavřeli v sobotu 26. 5. 2018 hraním v Postřižinském expresu jako vždy vypraveném z Nymburka, na májích v Letech a před představením muzikálu Postřižiny zinscenovaným přímo na nádraží v Loděnici, kde se svého času natáčel oskarový film režiséra Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky. Po kolejích jezdily motoráky, až k jevišti doléhal ruch dálnice… pábitel Bohumil Hrabal by měl určitě radost! V neděli 27. 5. jsme pak definitivní tlustou čáru za muzikantským květnem 2018 učinili produkcí na poberounském folklorním festivalu Staročeské máje v Karlštejně.

Letošní květen byl ovšem pro nás hektický nejen díky hraní a zkoušení – také se nám podařilo natočit zbrusu novou písničku. Jmenuje se Do Dolan a je věnována obyvatelům této krajanské obce na severu Chorvatska. Až tam v závěru června opět pojedeme na vyhlášené kuchařské slavnosti, povezeme ji našim tamním přátelům jako speciální dárek. Tak snad jim udělá radost.

 

1.6.2018   Miloslav FRÝDL   

 
 

PARTNEŘI A SPOLUPRACOVNÍCI

TOPlist