Hlavní obrázek

Dnes je středa 19.6.2019 - Svátek má Leoš, zí­tra Květa.

Třebaňští se radovali, počasí jim přálo

„NĚCO PODOBNÉHO SE U NÁS NEVIDÍ,” POCHVALOVAL SI NÁVŠTĚVNÍK STAROČESKÝCH MÁJŮ Z KANADY

Zadní Třebaň - Staročeské máje si náležitě užili obyvatelé Zadní Třebaně. Přálo jim počasí, účast byla skvělá. Přišli se podívat místní i přespolní.

Začátek patřil tradičně jarmarku: bohoslužbu u kapličky sloužil řevnický farář Robert Hanačík, při zpěvech i kytaře jsme se pomodlili za blaho lidí, májů i obce a vzpomněli na ty, kteří zde již mezi námi nejsou.

Krojovaný průvod vedli pěkně ustrojení hasiči s prapory, v čele s Antonínem Hořejším, děti ze školky v krojích nesly s Ladislavem Lázničkou opentlenou máj.

V průvodu šli i členové folklorního souboru Kamýček. S příjezdem to ale měli na minuty.

„Spletl jsem si Třebaně,” hlásil řidič autobusu, když zastavil u hasičské zbrojnice. Dechovka Netolička přivedla průvod na náves, na konci průvodu jeli koně Hanky Krůtové i bryčka Jany Červené se starostkou obce Markétou Simanovou.

Cermoniál žádání o právo byl tentokrát úspěšný, žádali všichni, kteří žádat měli - starostka vyslyšela hasiče, děti i chasu a právo udělila. Pak už odpoledne patřilo folkloru. Na pomyslném podiu vítal ostřílený moderátor Jaroslav Matoušek jeden soubor za druhým. Zahrála Elčovická dudácká muzika, na návsi zněly zpěvy Třebasboru - společně s usku- pením Canto Carso předvedli pod taktovkou Václava Fürbacha skvělý výkon. Dále zahrála dechovka Netolička, zatančily Proměny společně s třebaňským Honzou Martínkem, nechyběly řevnické Notičky ani místní staropražská kapela Třehusk.

Odpolední program završilo vystoupení dětí z MŠ s divadelní pásmem Ať žijí duchové. Ani školní děti nezůstaly pozadu - kromě tance s šátky se zapojily do moravské besedy.

Závěr patřil dražení máje, kterou vyhrála zadnotřebaňská Jana Hejlková, o špičku se strhl boj dvou Třebaní. Drželi se jí Petr Kuchta ze Zadní a Jakub Voborník z Hlásné. Úspěšnějším nakonec byl Kuba, kterému Třehusk zahrál sólo.

Díky všem, kteří přiložili ruku k dílu, všem, kteří jakoliv přispěli: stánkem, vystoupením, dílničkou pro děti (Salto), hasičům i těm, kteří pomo- hli postavit máj a nazdobit náves.

Opět se ukázalo, že tradice v Zadní Třebani jsou živé a že jsou tu lidé, kterým na obci, kde žijí, záleží. Kladné jsou i ohlasy.

„Děkujeme za pozvání na tak milou akci,” vzkázala vedoucí folklorního souhoru Kamýček Jaroslava Špačková. A zvukař Pavel Blaženín.

„Na takové akci je radost zvučit!” „Něco podobného se v Kanadě nevidí, a těch šikovných dětí...! Moc se nám u pás líbilo,” pochvaloval si Pavel Švestka, který žije u Toronta.

Ještě jednou tedy díky všem a zase za rok v Zadní Třebani nashledanou na Staročeských májích!

 

2.6.2018   Petra FRÝDLOVÁ    Vyšlo v NN 11/2018