Hlavní obrázek

Dnes je neděle 21.4.2019 - Svátek má Alexandra, zí­tra Evžénie.

Máje: Folklor, divadlo, boje o pentle...

NA OBCHŮZCE. Svinařská omladina, tak zvaní májovníci, při odpolední obchůzce u jednoho ze štědrých obyvatel obce. (Autor: Miloslav FRÝDL, 17.5.2018)
XIX. POBEROUNSKÝ FOLKLORNÍ FESTIVAL POKRAČOVAL 12. 5. VE SVINAŘÍCH A HLÁSNÉ TŘEBANI

Poberounský folklorní festival Staročeské máje se 12. 5. konal ve Svinařích. Hned po obědě vyrazil obcí průvod za doprovodu kapely Třehusk - mladí májovníci zvali místní obyvatele na večerní zábavu.

V podvečer se naplno rozjel kulturní program. Nejprve starosta s hasiči a dětmi z místní školky položili věnec k pomníku obětem 1. světové války.

Poté se na plácku konal ceremoniál žádání o právo, který krásně nacvičily všechny děti ze školky, májovníci a za místní hasiče Zdeněk Salavec.

Svůj um předvedl dětský taneční soubor Klíček ze Řevnic. Přítomné pobavili kluci z liteňské 5. B, kteří sehráli divadelní představení moderní Popelky. Následující část programu patřila dětem z MŠ Svinaře. Kulturní část večera zakončily Notičky s hudebně-pěvecko-tanečním vystoupením. Úderem osmé hodiny se místní hasiči ujali pily a sekery. U padlé májky samozřejmě nechyběly líté boje přítomných dětí o barevné pentle. Oslava Máje pokračovala do ranních hodin zábavou U Lípy. Lucie BOXANOVÁ

V sobotu 12. května se XIX. Poberounský folklorní festival Staročeské máje konal na návsi v Hlásné Třebani. V úvodu velkolepé akce nám zahrála cimbálová muzika Jirkovák z Jirkova. Mezi tím se připravoval krojovaný průvod od hospody na náves. Měla nás doprovázet kapela, jež bohužel nestačila přijet, a tak jsme si zpívali sami. Bylo to fajn. Poté jsme požádali starostu o povolení, které jsme dostali a akce začala. Nejdříve se představily děti z naší MŠ a musím řici, že to měly moc hezké. Holky v rozpuku zahrály pohádku o Červené Karkulce. Trošku nám dělal problém mikrofon, chvilkami nebylo slyšet, přesto jsme měly velký potlesk. Nádherně pak zazpívaly děti z Hlásku. Dudácká kapela Praštěnka nás potěšila krásnými písničkami, některé jsme si zazpívali s nimi.

Hezká podívaná byla i na dětské folklorní soubory Klíček z Řevnic a Pramínek z Černošic. Slezskou besedu, kterou zatančil Klíček, jsem viděla poprvé. Pěkný zážitek. Pak nás pobavili malí sokolové a moravskou besedou, kterou připravili hasiči, byl bohatý program zakončen.

Pak došlo na dražbu a kácení májky.

Kluci byli moc šikovní, máj dopadla přesně tam, kam měla. Výhercem v dražbě se stal Pavel Kotík. Taky si hezky musel májku za pomoci hasičů odnést na dvůr ke starostovi. Na úplný závěr nám přijela zahrát naše oblíbená kapela Třehusk. Počasí přálo, náves byla docela zaplněná. Velké díky patří Ivě Matějkové za povedenou akci i všem ostatním, kteří se na její přípravě podíleli. Jitka ŠVECOVÁ

 

20.5.2018   Lucie BOXANOVÁ, Jitka ŠVECOVÁ    Vyšlo v NN 10/2018