Hlavní obrázek

Dnes je sobota 19.1.2019 - Svátek má Doubravka, zí­tra Ilona.

»Paní na vrcholu« shoří i letos

ČARODĚJNICKÉ VATRY VZPLANOU 30. DUBNA PO CELÉM NAŠEM KRAJI

Řevnice, Poberouní . „Tu paní, která je na vrcholu hranice, se nám ještě nikdy zachránit nepodařilo, vždy uhoří. Tak snad letos…” »Paní na vrcholu hranice« Bořek Bulíček stejně jako ostatní řevničtí záchranáři stoprocentně nepomohou ani tentokrát. Shoří tak, jako v minulých letech. Čarodějnické vatry poslední dubnový den vzplanou po celém našem kraji.

Ta největší určitě, jako každoročně, vyroste na kopci Vrážka nad Řevnicemi. Parta místních »stavitelů« se dokonce dvakrát dostala do české knihy rekordů: v roce 2003, kdy vztyčili hranici vysokou 11,60 metrů, a o tři roky později - to už se dokonce dostali na výšku 15,245 metrů. O primát je ale pokaždé připravila konkurence z Mnichovic. Aktuálně platný rekord 16,999 metrů drží tamní sdružení Rampušáci od roku 2007.

Letos nejspíš odolá, nebezpečí mu minimálně od Řevnických nehrozí.

„Žertujeme o tom už dlouhá léta, jednou, snad, se rekord pokusíme vrátit do Řevnic, ale letos to určitě nebude,” potvrzuje jeden z organizátorů čarodějnic na Vrážce Pavel Jílek. Dodává, že přípravy na letošní pálení byly oficiálně zahájeny 11. 4. v místní restauraci U Rysů tradiční »předčarodějnickou schůzí«. Co všechno se na ní dohodlo.

„Kdo a kdy půjde s hajným na prohlídku lesa, že kácet stromy vyrazíme 22. 4., kdo zajistí traktůrek na stahování dřeva, auto na jeho odvoz z lesa a jeřáb na stavbu a kdo se postará o povolení JZD Mořina na pozemek k pálení. Také jsme dohodli, kdo vyrozumí hasiče, že 30. 4. chystáme na Vrážce ohníček, kdo zajistí občerstvení pro čarodějnickou partičku i pro veřejnost, že hranici půjdeme stavět 28. 4. a že o čarodějnici na vrchol hranice se postará Jan Slovenčík. Letos prý bude tradiční, žádné extravagance,” dodává Pavel Jílek.

Čarodějnice se ale samozřejmě 30. 4. nebudou pálit jen v Řevnicích - vatry chystají skoro v každé z poberounských či podbrdských obcí. Leckde i s doprovodným programem. To je třeba případ Mořinky, Karlštejna, Litně či Hlásné Třebaně. Zde u dolního jezu budou od 17.00 připraveny pro děti soutěže a čarodějnická dílnička. Pořadatelé, místní hasičtí »dobráci« počítají i s vyhlašováním nejhezčích masek čarodějnic a čarodějů.

A co jejich profesionální kolegové, budou poslední dubnový den v mimořádné pohotovosti.

„Ne, na »čáry« se slouží normálně, je to pro nás běžný den,” tvrdí Pavel Vintera z řevnické stanice Hasičského záchranného sboru.

„Za poslední léta se nepamatuju, že by něco v souvislosti s čarodějnicemi hořelo. Většinou totiž za pálení někdo zodpovídá, má to nahlášené a akci si hlídá. Často ohně organizují dobrovolní hasiči a mají u nich rovnou přistavené cisterny, kdyby »něco«.” Při sbírání odpadků našli mrtvého kapra Z našeho kraje

Kde se letos také budou pálit »čáry«

  • ŘEVNICE - na kopci Vrážka mezi Řevnicemi a Zadní Třebaní
  • LETY - u Berounky naproti srubu
  • MOŘINKA - u Menhiru. Od 18.00 hry pro děti, v 19.00 hodin zapálení ohně
  • KARLŠTEJN - kemp. Pálení vatry bude od 17.00 spojeno s koncertem rockové skupiny Broucy na zádech
  • SRBSKO - kemp. Začátek 20.00, děti i dospělí si budou moci opéct buřty
  • LITEŇ - na nádvoří zámku
  • VŠERADICE - od 18 hodin za hřitěm TJ
  • VIŽINA - na rozcestí u lomu. Sraz v 19.00 u pomníku, odkud vyrazí Čarodějnický průvod.

 

 

21.4.2018   Miloslav FRÝDL    Vyšlo v NN 8/2018