Hlavní obrázek

Dnes je pondělí 25.3.2019 - Svátek má Marián, zí­tra Emanuel.

Velikonoce: řehtání, pomlázka, sport

ŘEHTÁČI. S řehtačkami obcházely o velikonočních svátcích své obce děti ve Svinařích i Bělči (na snímku). (Autor: Miloslav FRÝDL, 6.4.2018)
VÍTĚZŮM HOKEJBALOVÉHO TURNAJE PŘEDALA CENY LEGENDA TRAMPSKÉ MUZIKY MARKO ČERMÁK

Poberouní - různé podoby měly letošní Velikonoce: od tradičního řehtání a koledování po výšlap na Brdy či turnaj v hokejbalu. (NN)

Velikonoční řehtání ve Svinařích stále žije. Vděčíme za to skupince kluků a holek ve věku 6-15 let, kteří na Zelený čtvrtek i Velký pátek nelení 3x denně, vždy v 7, 12 a 18 hodin, obejít celou ves.

„Když se nás sejde víc, chodíme na dvě skupiny, každá z jedné strany obce. Dnes nás bylo 14, ale včera ráno nás šlo jen 6, takže jsme museli obejít dohromady celou vesnici,” říká Matěj Boxan. V sobotu ráno pak děti vyrazily hodovat.

V neděli, na »apríla«, se ve Svinařích konal 34. ročník Velikonočního turnaje v hokejbalu. Na kurtech se sešlo 7 týmů. Zlatý pohár vybojovaly Drahlovice A, druhé místo obsadily Hatě, třetí Halouny. Nejlepším brankářem byl vyhlášen Jan Zálom z Drahlovic, který inkasoval pouze 6x.

Výhercům přišli předat ceny Václav Janda, šerif osady T.C. Westend, a muzikant Marko Čermák. Díky Danovi Steidlerovi za pořádání této akce. Lucie BOXANOVÁ, Svinaře

Ve Vižině je tradicí, že se o Velikonocích koná pochod a hledá se poklad. Na Velký pátek 30. 3. bylo krásné počasí, a tak se po stopách českého lva vydala rekordní skupina. Cestou byly ukryty úkoly s otázkami a číselnými kódy. Z nich museli účastníci v cíli na Skále vymyslet číselnou kombinaci, se kterou se dala otevřít truhla s pokladem. Bylo to magické datum 28. 10. 1918. O sladký poklad se nálezce poctivě rozdělil s ostatními, posilnili jsme se opečeným buřtem, limonádou a vyrazili zpět k domovu. Jana FIALOVÁ, Vižina

Děti z Dětského centra Světlušky při Církvi československé husitské ve Tmani zazpívaly 28. 3. v Berouně na Husově náměstí Velikonoční příběh o Ježíši Kristu. Písně ze známého muzikálu ilustrovaly vlastními výtvarnými pracemi, jež jsou vystaveny v tmaňském Sboru Jiřího z Poděbrad.

Vydařilo se i Celonárodní Čtení Bible na Zelený čtvrtek ve Tmani před sborem. Seznámili jsme se s křesťanskými tradicemi i lidovými zvyky. Domů si děti odnesly vlastnoručně upletené pomlázky. Jana Šmardová KOULOVÁ, Tmaň

 

6.4.2018   NN    Vyšlo v NN 7/2018