Hlavní obrázek

Dnes je neděle 16.12.2018 - Svátek má Albína, zí­tra Daniel.

Mrazy zastavily vlaky, v lesích umírají zvířata

ZRÁDNÁ ŘEKA. Mrazy přidělaly práci železničářům či hasičům, vyznavači zimních radovánek se naopak mohli radovat. Bruslilo se i na Berounce u třebaňské lávky. Nedaleko odtud proti proudu řeky se ale v neděli 4. března pod dvěma sestrami prolomil led. (Autor: Miloslav FRÝDL, 9.3.2018)
TEPLOTA KLESLA AŽ K MINUS ŠESTNÁCTI

Pobrouní - Šestnáct stupňů pod bodem mrazu. To byla zatím nejnižší teplota v dolním Poberouní během letošní zimy - meteorologická stanice v Dobřichovicích ji zaznamenala 28. 2. ráno. Mrazivé počasí nejvíce postihlo dopravu na železnici. Ve středu 27. 2. nabíraly vlaky z Prahy do Berouna několikahodinová zpoždění kvůli lomu koleje i poruše zabezpečovacího zařízení mezi Smíchovem a hlavním nádražím.

„Měli jsme odjíždět na školní basketbalový turnaj do Prahy. Ale vlak po půl sedmé nejel, tak jsme museli jet rychlíkem, a to po více než hodině. První zápasy nám musel organizátor přeložit,” popisuje strastiplnou cestu do metropole žákyně řevnické školy Ludmila Váňová s tím, že navíc v přeplněném vlaku jedna z cestujících omdlela. Únor byl na železnici kvůli mrazivým dnům opravdu náročný.

„Na naší trati znamenal deset dní, kdy se vyskytla velká mimořádnost.

Šlo o lom koleje, poruchu výhybky, poruchu trakčního vedení nebo zabezpečovacího zařízení, ale i dvě chyby jako projetí návěstidla Stůj.

Bohužel, i v ostatních dnech se vyskytovala zpoždění, hlášená jako »nepravidelnosti v dopravě« s nepříjemným otáčením a rušením vlaků dříve,než v cílové stanici,” rekapituluje Lukáš Váňa, který na Facebooku spravuje stránky Trať 171 PrahaBeroun. I proto cestující na sociálních sítí České dráhy a SŽD nešetří, v lepším případě si z nich utahují: „Jako mimořádná událost by se mělo hlásit, že vlak jede! A nedej bože, kdyby jel včas!” Mráz minulého týdne zatím nijak negativně nepocítily okolní radnice.

Kvůli nízkým teplotám nebylo podle oslovených starostů třeba zavádět žádná mimořádná opatření. Řevnický starosta se ale obává toho, až mrazy povolí.

„Uvidíme, co to udělá s vodovodní sítí. Máme obavy, že může dojít k poruchám,” řekl Tomáš Smrčka. Zatím byla hlášena porucha jen jedna, a to v ulici Fibichova. Další obavu má Smrčka z toho, pokud přijde prudší obleva a začnou odtávat ledové kry. Také podle letovské starostky Barbory Tesařové se zatím závažnější problémy zaviněné mrazy neobjevily.

„Bojím se toho, aby se neuváženě někteří dobrodruhové nevydali zkoušet pevnost ledu na řece,” dodala Tesařová.

Mráz komplikoval práci například řevnickým hasičům, a to při likvidaci požáru rodinného domu 27. 2. ve Hvozdnici.

„Šlo o požár střechy, půdy a části prvního patra budovy. Hasiči pracovali se sedmi vodními proudy v dýchací technice. Protože hašení probíhalo za silného mrazu, docházelo k namrzání hadicového vedení, vodních proudnic, terénu a zorníků masek dýchacích přístrojů, což snižovalo orientaci i pohyb a masky musely být měněny,” popsal profesionální hasič Pavel Vintera.

„Vždyť jde o normální zimu. Nějak si zhýčkaná civilizace odvyká, že v zimě má být zima,” reagoval na dotaz NN starosta Svinař Vladimír Roztočil. Upřesnil, že ve Svinařích žádné problémy nebyly, pouze paní učitelky ze školky s dětmi výrazně zkrátily procházky. Naopak školáci a sportovci mrazy uvítali, a tak tamní rybník Žába byl v odpoledních hodinách obsypán bruslaři. Od pondělí 27. 2. se bruslilo i na rybníčku pod Selcem v Řevnicích. A od pátku 2. 3. dokonce i na řece Berounce v Řevnicích »u vrbiček«.

Výrazné ochlazení na konci zimy se nelíbí myslivcům. „Je začátek března, na světě už jsou třeba malí zajíčci. Někteří kvůli mrazům nepřežijí. Na sociálních sítích se objevily fotky zvířecích obětí mrazů,” uvedl řevnický myslivec Petr Povolný. Dodal, že zajištění potravy pro zvěř není v tuto dobu již nutné. Hlavní období pro krmení připadá na podzim a začátek zimy.

 

8.3.2018   Pavla NOVÁČKOVÁ    Vyšlo v NN 5/2018