Hlavní obrázek

Dnes je čtvrtek 21.2.2019 - Svátek má Lenka, zí­tra Petr.

Nejlepší maskou byly ve Svinařích vyhlášeny pampelišky

VÍTĚZNÁ MASKA. Pampelišky všeho druhu rodiny Masákových. (Autor: Lucie BOXANOVÁ, 13.2.2018)

Svinaře - Vepřové hody, spousta rozličných maškar, hudba, zpěv a tanec, stoly obložené dobrým jídlem a pitím - to vše byl svinařský masopust. Konal se v sobotu 27. ledna, stejně jako před pěti lety druhý den druhého kola prezidentských voleb.

Již v pátek brzy ráno se sešla parta místních Sokolů a za odborného dohledu Zdenka Salavce st. začala s přípravou vepřových pochutin. Výsledkem desetihodinové práce bylo 160 jelit, 420 jaternic, 10 tlačenek, 10 l polévky a 15 kg ovaru.

Vše si mohli místní i přespolní zájemci zakoupit ve stánku na plácku v sobotu dopoledne. Poptávka byla, jako každý rok, velká.

„Letos jsme udělali nejvíce jitrnic za celou historii. I tak bylo za hodinu prodeje vše skoupené,” shrnul starosta svinařského Sokola Petr Procházka. Po vydatném obědě se začaly na plácku před hospodou srocovat první masky. Ve 13.00 byl již rej početný - na průvod obcí vyrazilo na osm desítek masek. A že bylo na co koukat! Nechyběl samozřejmě medvědář s medvědem, ale k vidění byli také Flinestone family, deratizační jednotka, Amálka a motýl Emanuel, dvojice čertů, Klapzubova jedenáctka, Trolové a další zvířena i pohádkové postavy. Průvodu vévodila motorizovaná (traktorizovaná) jednotka JZD Klídek. Nejlepší maskou byly vyhlášeny pampelišky, v podání rodiny Masákových. Od nejmenšího Oťase, jako nerozkvetlé malé pampelišky, přes zářivě žluté, odkvetlé až téměř ofoukané (děda s babičkou). Za písní skupiny Třehusk prošel průvod celou obcí a zastavil se ve třech desítkách domácností, které přichystaly bohaté pohoštění, slané nebo sladké. Do cílové zastávky, tedy zpět do hospody U Lípy, se průvod dostal po 17. hodině. Dobře rozjeté odpoledne pak pokračovalo večerní zábavou s kapelou Čoudabend do časných ranních hodin.

Děkujeme kapele Třehusk, která celou štreku vyhrávala do kroku, i všem, co se do masopustu aktivně zapojí a udržují tak u nás ve vsi tradice.

Ať už je to organizací, tvorbou masek nebo připravením pohoštění. Další oslavou budou Staročeské máje, které se budou konat v sobotu 12. května.

 

 

12.2.2018   Lucie BOXANOVÁ    Vyšlo v NN 3/2018