Hlavní obrázek

Dnes je čtvrtek 21.2.2019 - Svátek má Lenka, zí­tra Petr.

Vyrazili na Ameriku, viděli netopýry

Vycházku na Velkou Ameriku podnikla skupina žen z Hlásné Třebaně, které si říkají Holky v rozpuku. (Autor: ARCHIV, 6.2.2018)

Hlásná Třebaň - Vycházku na Velkou Ameriku podnikla skupina žen z Hlásné Třebaně, které si říkají Holky v rozpuku.

Amerika je název samoty nacházející se od roku 1861 na náhorní planině nedaleko obcí Bubovice, Mořina a Karlštejn, Je to název pro soustavu jámových vápencových lomů v Českém krasu, které jsou propojeny podzemními štolami. Jak jsme slyšeli v rozhlase, spolek potápěčů si lom Velká Amerika pronajal a zpřístupnil ho veřejnosti. Vyrazili jsem hned ráno. Sice fičel vítr a bylo docela chladno, ale stálo to za tu nádhernou podívanou.

Prolezli jsme i štolu, viděli netopýry - údajně je zde nejvýznamnější zimoviště netopýrů ve středních Čechách.

Jediný smutný okamžik byl, když jsme u vchodu do štoly viděli ve vodě mrtvého divočáka. Zřejmě spadl dolů ze skály, protože jinak by se tam asi nedostal. Obdivovali jsme potápěče, to byl super pohled. Voda prý měla 0 stupňů. Dokonce se našel i pes, který vlezl do vody se svým páníčkem. Velká legrace byla, když se páníček potopil a zmizel a pes plaval a plaval a hledal a hledal. Byl připraven i ohníček, kde si mohli návštěvníci upéct buřty. To se líbilo hlavně dětem. Musím říci, že ta naše Amerika je opravdu velmi pozoruhodná a krásná. Všichni jsme byli nadšeni a těšíme se zase na příští rok.

 

 

7.2.2018   Jitka ŠVECOVÁ    Vyšlo v NN 2/2018