Hlavní obrázek

Dnes je neděle 27.5.2018 - Svátek má Valdemar, zí­tra Vilém.

Maškary se těší (nejen) na koblihy

FFMŇAM! Masopustní dobroty chutnaly i medvědovi. (Autor: Jakub KENCL, 10.2.2016)
XXIX. Poberounský masopust se koná 10. února 2018

Velkou tradici i věhlas má Poberounský masopust, který se v Zadní Třebani na Berounsku nepřetržitě koná od roku 1990.  Stovky návštěvníků sem pravidelně přijíždějí nejen kvůli bohatému kulturnímu programu, ale také za zabíjačkovými pochoutkami a desítkami stánků stylového jarmarku.
V roce 1990 se v Zadní Třebani u Berouna uskutečnila první novodobá oslava masopustu. Letošní zadnotřebaňský, nebo také Poberounský »fašaňk« tedy bude už devětadvacátý. Velkolepý rej maškar vypukne jako vždy poslední sobotu v masopustě - ta tentokrát připadá na 10. února.
Program Poberounského masopustu, který patří mezi největší akce svého druhu v celém Středočeském kraji, začne na návsi v Zadní Třebani stylovým staročeským jarmarkem, na kterém budou kromě výrobků řemeslníků k dostání preclíky, perníky, koláče, pečené maso, medovina… Prodejců z celé republiky už se přihlásilo několik desítek. Děti se budou moci svézt na koních, dospělé určitě potěší tradiční zabijačkové pochoutky či místní pivo Bobr.
Případní další trhovci se mohou hlásit u Lucie HOCHMALOVÉ: lulap@centrum.cz, 723 078 003).
Počínaje 10.00 se na improvizovaném jevišti v podobě valníku představí:

  • staropražská kapela Třehusk
  • dětská lidová muzika Notičky
  • taneční soubor Klíček
  • pěvecký Třebasbor
  • dramatický obor ZUŠ Řevnice
  • řevničtí ochotníci s tradiční masopustní fraškou

Nakonec bude symbolicky pochován Masopust a oceněny nápadité maškary. K účasti v soutěži o nejoriginálnější převlek jsou zváni všichni – místní i přespolní. Poté se vydá na obchůzku obcí průvod v čele s kapelou, koňským spřežením a kvartetem »hlavních« postav: medvědem, medvědářem, policajtem i Masopustem-Bakchem. Všichni budou ochutnávat koblihy, škvarkové placky, uzené maso a dobroty které pro ně připraví místní hospodyňky a hospodáři. Loni pohoštění průvodu nabídlo rekordních 42 (!) domácností, doufáme, že stejně štědří budou Zadnotřebaňští i letos.
Bezprostředně po skončení průvodu, tedy přibližně od 18.00-18.30, se ještě bude konat sousedské posezení s kapelou Třehusk v hospůdce U Mlýna.
***
Masopustní oslavy uzavře v neděli 11. února 2018 od 14.00 ve Společenském domě v Zadní Třebani DĚTSKÝ KARNEVAL. Děti si budou moci zatančit s medvědem, připraveny pro ně budou hry, soutěže, volba nejhezčí masky i kolo štěstí. Zahraje staropražská kapela Třehusk.

 

11.1.2018   Miloslav FRÝDL